ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Гросу је након састанка са украјинским колегом Русланом Стефанчуком рекао да је Кишињев спреман да пошаље у Украјину деминере ради чишћења опасних подручја од мина, како би се локално становништво осећало безбедно, док је Стефанчук након преговора навео да је са Гросуом разговарао о томе да Молдавија пружи војну помоћ Украјини.
„Председник парламента је саопштио да у складу са неутралним статусом Молдавије земља не може да распоређује војну технику у другим земљама“, изјавила је портпаролка.
Како се наводи, познато је да је Стефанчук затражио од молдавског колеге да Украјини буду испоручени молдавски ловци МиГ-29.
Раније је украјински портал „Европска истина“ пренео да је молдавска влада одбила да преда МиГ-29 Кијеву.
Специјална војна операција Русије у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.