СРБИЈА

„Торлак“ ће правити мРНК вакцине

Институт „Торлак“ и Србија учествоваће у трансферу технологије информационе РНК (мРНК) за производњу лекова и вакцина, рекла је директорка тог Института Вера Стоиљковић
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Институт за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак“ испуњава неопходне услове за производњу вакцина најсавременије, такозване мРНК технологије, проценила је Светска здравствена организација, које је недавно и саопштила да ће Србија бити једна од земаља у којој ће се правити те вакцине.
Крајем фебруара, тачније 23. фебруара, после разговора министра здравља Златибора Лончара са представником СЗО за Србију и за регион Фабијом Сканом и са представником СЗО за Европу Хансом Клугеом, стигла је добра вест да ће Србија моћи да производи најсавременију вакцину за многе болести, код нас је у овом тренутку позната као вакцина против ковида 19, такозвана мРНК вакцина.
Директорка Института „Торлак“ Вера Стоиљковић рекла је за РТС да је та установа добила обавештење од СЗО да ће Институт "Торлак", односно Србија учествовати у трансферу технологије информационе РНК за производњу лекова и вакцина.
Председник Вучић током обиласка Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак“.
То је, како каже, велики корак, то је будућност, оно што ће направити три корака напред у осавремењавању овакве врсте производње.
Технологија мРНК је позната због вакцине против ковида 19, а користили су је „Фајзер/Бионтек“ и „Модерна“. Међутим, то није технологија која ће се користити само у борби против ковида 19.
„Ми се са тим технологијама још нисмо упознали, зато служи овај трансфер технологије, упознали смо се са ефектима које вакцине имају и сви смо задовољни, ефекти су савршени, то је напредна технологија. Надамо се и очекујемо да ћемо у догледно време успети да је освојимо заједно уз подршку Владе и Министарства здравља као и до сада“, каже др Стоиљковић.
Стогодишње искуство „Торлака“, кадар који он поседује, као и сви неопходни простори које ћемо ставити на располагање за ову тему су били услови – то је неопходно да би се овако нешто могло спровести, чека нас дуг пут, озбиљно ћемо радити, напоменула је она.
„Након периода када смо се опорављали, сада освајамо нове технологије, производимо нове вакцине, напредујемо. Када будемо усвојили нову технологију за информациону РНК, моћи ћемо много више, то се не односи само на ковид вакцину већ и на многе друге вакцине и лекове“, каже др Стоиљковић.
У Институту и даље могу да се раде анализе, пи-си-ар тестови, антигенски тестови на ковид 19 и може да се прими вакцина против ковида.
СРБИЈА
Торлак произвео милион и по доза „Спутњик Ве“ вакцине
СРБИЈА
СЗО одобрила Србији производњу РНК вакцине
Коментар