ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Детаљи о новим прописима који ће бити на снази током ванредног стања још нису објављени, али су претходни закони у овој ситуацији давали већа овлашћења председнику, да може да распоређује војску, одређује притвор по хитном поступку и растура демонстрације, преноси Ројтерс.
„Председник је донео ову одлуку због ванредне ситуације у Шри Ланки и у интересу јавне безбедности, заштите јавног реда и обезбеђивања снабдевања и услуга од виталног значаја за живот заједнице“, саопштено је из његовог кабинета.
Након проглашења ванредног стања нешто пре поноћи, није било нових извештаја о нередима а саобраћај се одвијао нормално у централним улицама Коломба које су биле главно место окупљања демонстраната који траже оставку председника Раџапаксе.
Полиција је у петак испалила сузавац на десетине демонстраната испред парламента, у последњем у низу од спорадично насилних антивладиних протеста због несташице увозне хране, горива и лекова, који трају више од месец дана.
Шри Ланка је близу банкрота, јер је објавила да обуставља отплату својих иностраних зајмова, а употребљиве девизне резерве мање су од 50 милиона долара.
Власти су се за помоћ обратиле Међународном монетарном фонду, са чијим званичницима је предвиђен састанак за понедељак, пренео је Танјуг.