РУСИЈА

Зашто Кијев и Запад све праштају нацистичким формацијама попут „Азова“

Председник Украјине Владимир Зеленски тврди да у Украјини нема озбиљних проблема са радикализмом и да власти сузбијају све појаве те врсте. Украјински лидер истовремено изражава захвалност „добровољцима“ на доприносу у одбрани земље а за „Азов“, забрањен у Русији, каже да је део украјинске војске.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Зеленски је ове оцене изнео изјави за грчку телевизију ЕРТ. „Ако и постоје изазови или позиви на радикализам, сматрам да их је у нашој држави много мање у поређењу са другим земљама света. Мислим да их код нас скоро уопште нема. Упркос чињеници што се код нас води рат, ми бисмо могли то разумети. У случају да се такве радикалне изјаве догоде, верујте, ми их пратимо и схватамо врло озбиљно, заустављамо и одмах предузимамо такве кораке“, изјавио је Зеленски
Министарство спољних послова Русије скренуло је пажњу да се у последње време мења однос Запада према „Азову“. Како је изјавио Сергеј Лавров, Конгрес САД је пре неколико година забранио финансирање „Азова“, „међутим од тада су сви заборавили на то“. Експерти сматрају да је сада за Зеленског и земље НАТО корисно да величају неонацисте како би се наставила борба са Русијом.
Подсетимо, почетком априла Зеленски је заједно са двојицом милитаната грчког порекла формације „Азов“ држао говор пред грчким парламентом. Председник Украјине је у свом говору позвао на „стварање новог савеза пријатеља“ који ће „моћи да помогне Маријупољу“. Један од „добровољаца“ изјавио је да „ратује са руским нацистима“.
У Грчкој су двосмислено одреаговали на овај догађај. Тако је званични представник грчке владе Јанис Иконому назвао учешће у говору припадника формације „Азов“ „погрешним и неуспешним“. На сличан начин је одреаговала левичарска партија Сириза - Прогресивни савез, а комунисти су осудили како наступ Зеленског, тако и говор милитаната пред парламентом.
Тренутно су остаци „Азова“ у Маријупољу блокирани на територији металуршког комбината „Азовстаљ“. Према речима дописника РТ Мурада Газдијева, милитанти су опкољени са свих страна.

Специјална формација

Зеленски је више пута наглашавао да је „Азов“ структура Оружаних снага Украјине. „Данас је то део Оружаних снага и сви су они званична војска наше државе“, изјавио је Зеленски.
Подсетимо, „Азов“ је настао у мају 2014.године као батаљон патролне службе специјалне намене при Министарству унутрашњих послова Украјине. Исте године у септембру, јединица је увећана до нивоа пука. Пре преласка под команду Националне гарде, „Азов“ је био финансиран и под фактичким управљањем олигарха Игора Коломојског.
У новембру је јединица прешла под команду Националне гарде, али је задржала статус специјалне формације. Конкретно, „Азов“ није променио неонацистички атрибут у облику црног сунца и вучјег анђела (вучја удица је симбол СС јединица) и почео да спроводи пропагандни рад међу децом. Поред тога, 2016.године на бази „Азова“ појавила се странка „Национални корпус“ којом је председавао бели супрематиста Андреј Билецки.
Како су објаснили стручњаци за РТ, у почетку су саставни део „Азова“ чиниле присталице неонацизма, садисти и криминалци. Након придруживања Националној гарди, јединица је престала да прима људе са кривичном прошлошћу а главни извор за попуну људством били су присталице ултрадесничарских ставова.
„Ако направимо разумљиву историјску аналогију, онда је „Азов“ нека врста СС-а у нацистичкој Немачкој. Тамо су регрутовани најфанатичнији „патриоти“, односно присталице различитих радикалних и екстремистичких организација. Они су добро снабдевани, па и од стране НАТО земаља“, изјавио је за РТ продекан факултета међународне политике и привреде Високе школе економије Андреј Суздаљцев.

Памте их по насиљу и малтретирању

Украјинско руководство објашњавало је подршку „Азову“ његовим „заслугама“ на бојном пољу у Донбасу. Међутим, цивили југоисточне Украјине ову јединицу Националне гарде више памте по актима насиља и малтретирања. Цивилно становништво је руским новинарима објаснило да су након почетка такозване „антитерористичке операције“ (АТО), азовци практиковали отмице и мучења људи под изговором да траже „сепаратисте“.
„Чупали су нокте и забијали игле.То је радио нацистички батаљон „Азов“. Ја сам обичан цивил. Желели су да кажем где се у селу налазе „сепаратисти“. Кеса на глави је ситница. Када те вежу лисицама и дуго прже упаљачем, једноставно се онесвестиш“, сведочио је још 2015.године Алексеј из села Широкино.
Азовци су се одликовали агресивношћу и ван зоне спровођења „анитерористичке операције“. Они су понекад користили оружје донето одатле. Тако је 2016. године у Березању (Кијевска област), један од милитаната у Донбасу у алкохолисаном стању бацио гранату на продавачицу у продавници са којом се претходно посвађао. Жена је избегла повреде захваљујући томе што се експлозија догодила испод металног лима полице.
Исте године, у Маријупољу током сукоба са једним од цивила, азовац је извадио нож и пререзао му врат. За такав злочин националиста је кажњен поправним радом, новчаном казном, забраном напредовања у чину и положају на две године.
С почетком руске специјалне војне операције, „Азов“ је цивилно становништво Маријупоља користио као живи штит. Присилно затварање људи који су желели да напусте град успорило је напредовање трупа Русије и ДНР. Осим тога, нацисти су нашироко користили стамбена насеља за војне потребе.

Запад преко ноћи променио став

Раније су конгресмени САД више пута забрањивали Пентагону да пружа било какву подршку „Азову“. Амерички посланици су наглашавали да је ова јединица ултранационалистичка паравојна структура која „отворено прима неонацисте у своје редове“. Они су такође позивали власти да прогласе „Азов“ за терористичку организацију, али таква одлука није донета.
Упркос нимало пријатним оценама Запада на рачун „Азова“, та јединица је ипак добијала оружје из иностранства, укључујући и САД. Према речима Мурада Газдијева, на територијама које су нацисти напустили у Маријупољу пронађена је електроника, опрема, оптички уређаји и елементи опреме западне производње.
Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров је 1. маја за италијанску телевизијску компанију „Медиасет“ изјавио да су западне земље и други савезници САД раније отворено признавали неонацистичку природу „Азова“, али је сада њихов став почео да се мења.
„То да је „Азов“ отворено неонацистичко уједињење признавали су на Западу све до почетка 2022.године, када су као по команди почели да мењају свој став. Недавно се Јапан чак извинио „Азову“ што га је пре неколико година ставио на списак терористичких организација због његових неонацистичких склоности“, казао је министар.

„Они су такви какви јесу“

Лавров је подсетио на сензационалну причу о исеченом одломку интервјуа Зеленског за „Фокс Нјуз“ у ком је украјински председник прокоментарисао злочине националиста. „Зеленски је изјавио да има много таквих батаљона, „они су такви какви јесу“. Хоћу да обратите пажњу на реченицу: „Они су такви какви јесу“. Новинар који је интервјуисао Зеленског је исекао тај део и није га пустио у етар. То јест, новинар разуме шта тај човек говори и мисли. А он мисли о томе како да користи неонацисте у борби против Русије“, изјавио је Лавров.
Крајем априла, стални представник Русије при ОЕБС-у Александар Лукашевич скренуо је пажњу у свом говору у Бечу на покушаје правдања „Азова“ и других неонацистичких формација Украјине. Према његовим речима, западни медији „долазе до потпуног апсурда“ када показују намеру да данас убеде јавност да нема појава неонацизма у Украјини.
Као приме, Лукашевич је навео недавни чланак немачког издања „Велт“ под називом „Лаж о неонацистичком батаљону и кривица Запада“. Стални представник Русије при ОЕБС-у изразио је недоумицу поводом тога што су новинари игнорисали амблеме СС јединица објављене на фотографијама у њиховом сопственом чланку. „Зар је тако тешко завирити у сопствену историју средине 20.века и видети да су под истим заставама и идејама већ вршени масакри? Шта је то? Неписменост запослених у издању или свестан покушај оправдања неонациста у Украјини?“, пита Лукашевич.
Стручњаци сматрају да у светлу новог великог таласа антируских расположења на Западу и унутар Украјине постоји јасна тенденција „преиспитивања“ идеологије и активности неонацистичких структура.
„Раније је на Западу било заиста доста публикација које су уочавале неонацизма код радикалних украјинских формација. Конгрес САД је чак забранио Пентагону да снадбева „Азов“ оружјем. Али тренутно се на Западу украјински радикали доживљавају као терористи самоубице који се боре против Русије. У Украјини их још активније величају. Због тога се националистима све прашта“, приметио је Суздаљцев.
Главни истраживач Института за Европу Руске академије наука Николај Межевич сматра да је Зеленском и Западу сада корисно да „охрабљују“ неонацисте. Према мишљењу експерта, Украјину без радикала очекује непосредна војна катастрофа.
„Никоме није чудно што националисти у Оружаним снагама Украјине и Националној гарди имају улогу својеврсних политичких вођа. Они се брину за борбени и морални дух у трупама. Кијевски режим без њих неће издржати, војска ће се распасти, а војници ће се масовно предавати. Како би их оправдао, Кијев гради политичко-историјску аргументацију по којој су неонацисти праве „патриоте“, иако су управо ти људи мучили и убијали цивиле“, упозорава Межевич.
РУСИЈА
Шта крије подземни град комбината Азовстаљ
РУСИЈА
Лавров: Америка и Канада имале главну улогу у припреми неонациста у Украјини
РУСИЈА
У бази "Азова" пронађена тајна документа војске САД, ту се налазила нацистичка јединица "СС Медведи"
Коментар