ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Одлично знамо да ће процес који омогућава ступање Украјине у ЕУ трајати неколико година, па чак, искрено говорећи, и деценија, уколико не одлучимо да снизимо стандарде за ступање у Европску унију“, рекао је Макрон наступајући на затварању конференције о будућности Европе у Европском парламенту у Стразбуру.
Председник Француске је предложио да се створи „нова европска политичка заједница“, која би могла да прими Украјину у своје редове.
„Да разјаснимо, Европска унија не може да буде једино средство за структурисање европског континента у краткорочној перспективи... Неопходно је створити оно што бих ја назвао 'европском политичком заједницом'. Та нова европска организација би оомгућила европским, демократским нацијама да нађу ново место за политичку сарадњу, сарадњу у области безбедности, енергетску сарадњу“, рекао је Макрон и додао да је таква структура неопходна за земље попут Украјине које чекају разматрање пријема у чланство.
Шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен је током посете Кијеву у априлу предала председнику Украјине Владимиру Зеленском упитник за почетак преговора о ступању у ЕУ. Она је нагласила да је тај документ „основа за дискусије у наредним месецима“.
Зеленски је касније саопштио да је амбасадору ЕУ у Украјини Матију Масикасу предао испуњени први део одговора на упитник и додао да ће Украјина ускоро предати Европској унији и други део тог документа.
Зеленски је 28. фебруара потписао пријаву за пријем Украјине у ЕУ, а следећег дана Европски парламент је подржао резолуцију о давању Украјини статуса земље-кандидата.