ДРУШТВО

Васељенска патријаршија признала "македонску цркву" за канонску, али не и аутокефалну

Васељенска патријаршија саопштила је да признаје такозвану цркву Северне Македоније као православну и да је прима у заједницу хришћанских православних цркава.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Како је саопштио Свети синод Васељенске патријаршије, којим је председавао васељенски патријарх Вартоломеј, признаје се црквена јерархија предвођена архиепископом Стефаном за канонску и валидну у целом православном свету и успоставља се канонско и литургијско јединство са њом и верницима.
Како се наводи у саопштењу, Константинопољ признаје назив ове Цркве као „Охридска“ (што значи подручје њене јурисдикције само у границама територије државе Северне Македоније) и искључује употреба термина македонска као и било које изведенице из тог термина.
Српској православној цркви остављено је право да регулише административна питања између ње и цркве Северне Македоније у оквиру канонског поретка и црквене традиције, наводи се у саопштењу Васељенске патријаршије.
Како је саопштено, „Синод је детаљно размотрио црквену молбу Скопља, као и молбу власти Северне Македоније и на овај начин исцелио рану раскола са православном браћом и сестрама“.
Како су објавили медији из Северне Македоније, непризната македонска црква послала је молбу Васељенској патријаршији у априлу 2018. године и он је узет у разматрање већ у мају. У међувремену је и државни врх Северне Македоније упутио неколико писама и молби патријарху Вартоломеју да се уважи та апелација.
Одлука Васељенске патријаршије не значи да је непризната македонска црква добила томос за аутокефалност којим се званично регулише међународно име и статус цркве, наводе македонски медији, већ представља објаву да верници и свештеници који припадају тој цркви нису у расколу и могу да служе заједно са свештеницима других помесних цркава.
За утврђивање коначног статуса следе додатни преговори, наводе македонски медији.
Македонски премијер Димитар Ковачевски захвалио се васељенском патријарху Вартоломеју јер је „направио велико дело и показао велику пажњу за један велики православни народ“.
РУСИЈА
РПЦ: Признајемо искључива права Српске православне цркве у Северној Македонији
ДРУШТВО
Македонци у Цариграду: Васељенски „папа“ уз подршку Вашингтона води ка великом православном расколу
Коментар