РЕГИОН

Шмит и Џаферовић на седници Савета безбедности УН - амерички маневар против Српске

Одлука америчке амбасадорке у УН која је председавала седницом Савета безбедности о БиХ да одобри да на њој говоре Кристијан Шмит и Шефик Џаферовић, али не и српски представник јасно је показала ко мути воду у БиХ, каже саговорник Спутњика Анђелко Козомара.
Sputnik
Упркос противљењу и подсећању две сталне чланице СБ УН Русије и Кине да тзв. високи представник у БиХ Кристијан Шмит није легитимно избран на ту функцију, амбасадор Америке УН Линда Томас Гринфилд, која је председавала редовној седници УН о БиХ, дозволила је Шмиту да говори и изложи свој извешта о БиХ.

Очекиване оптужбе на рачун РС

С друге стране, уместо планираног председавајућег Савета министара Зорана Тегелтије који је требало да се обрати у УН говорио је члан Председништва БиХ Шефик Џаферовић, који је поздравио извештај Кристијана Шмита који је у свом излагању указао да се после 30 година од завршетка рата у Босни и Херцеговини поново спекулише о рату као и да је приметио да се у Републици Српској између осталог говори о могућности формирања ентитетске војске.
Политиколог из Бањалуке Анђелко Козомара каже да је СБ и генерално УН показали да више нису међународна институција која једнако штити права свих на случају Русије и мера које су донете против ове државе и њеног народа.
„Дакле, мала Република Српска није могла да очекује ништа боље данас у УН од онога што је доживела Русија. То понижење које је данас демонстрирано према РС наступом грађанина Немачке Кристијана Шмита и грађанина БиХ Шефика Џаферовића, уз помоћ амбасадора БИХ при УН-у Свена Алкалаја, показало је сву дволичност и изопаченост једне институције која би требало да буде макар гарант равноправности,“ наводи Козомора.

Зашто су се уплашили наступа Тегелтије

Наш саговорник додаје да нигде у свету нема да амбасадор једне државе, у овом случају Алкалај, забрањује наступ свом шефу, председавајућем Савета министара Зорану Тегелтији који је у Америку послат легално, а све то уз помоћ америчке амбасадорке при УН Линде Томас Гринфилд која је и председавала седницом о БиХ.
„Занимљиво је да је Шмиту на прошлој седници о БиХ пре шест месеци било забрањено да говори пред УН јер су се, као и данас, Русија и Кина буниле будући да он није изабран у СБ УН, док му је је то данас било омогућено када је седницу водила америчка амбасадорка“, додаје он.
Што се тиче садржаја Шмитовог извештаја, Козомора каже да он није садржао ништа спектакуларно.
„Јасно је било унапред да ће за све невоље у БиХ бити оптужена РС, иако је и Шмит као и многи други међународни представници не могу да кажу који то члан Дејтона крши РС и који члан Устава БиХ, тиме што хоће да врати надлежности које су јој на силу одузете“, каже Козомора.
Шмит је наиме у свом говору малтене деградирао Дејтонски споразум, изневши мишљење да је позивање РС на оригинални Дејтон у суштини антиуставно деловање.

Русија у одбрани права РС

Из Русије су реаговали и на овакву Шмитову оцену, али и на изјаву Шефика Џаферовића, истакавши да она није усаглашена са осталим члановима Председништва.
Козомора каже да је Џаферовићев говор био скоро идентичан као и говор Шмита само што је је у обраћању био конкретнији, допуњавајући захтеве Шмита.
„Другим речима, препознаје се да је и један и други говор писао исти аутор, бошњачки лобисти по америчким амбасадама,“ сматра он.
Козомара је остао затечен и чињеницом да је Шефик Џаферовић за један дан добио америчку визу, иако је до сада због учешћа у ратним дејствима и сумње на умешаност у ратне злочине више пута одбијан за визу од стране исте те Америке.
РЕГИОН
Русија и Кина против обраћања Шмита на седници Савета безбедности УН о БиХ /видео/
РЕГИОН
Шмит тешко оптужио Републику Српску у УН /видео/
Коментар