ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Истраживачки тим кључне лабораторије за свемирску воду Кинеске академије наука и академски Центар за изврсност у компаративној планетологији, који је предводио истраживач Лиу Јанг, извршио је анализу података Зуронг ровера о седиментима и минералима на локацији летелице и закључио да су докази открили да вода и даље постоји на Марсу, преноси Глобал тајмс.
Њихови налази су објављени у среду у часопису "Сајенс" и то је први пут у свету да су минерали који садрже воду на Марсу откривени краткоталасним инфрацрвеним спектрометром ровера.
Као део кинеске мисије Тианвен-1 Марс, Зуронг ровер је слетео у велику равницу на северној хемисфери Марса 15. маја 2021.
До сада је Зуронг прешао скоро 2.000 метара по површини Марса.
Марс је пре више милијарди година био топао и влажан, али нешто се променило и довело до тога да планета постане сушна, смрзнута пустиња каква је данас. Црвена планета је ушла у овај период током онога што се зове амазонска епоха, која је почела пре око три милијарде година и још траје.
Најновија открића на основу података са Зуронг ровера сугеришу да би место слетања могло да складишти велику количину воде у облику минерала који би се могли искористити за будућа истраживања Црвене планете, наводе медији.