ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Свака врста екстремизма мора да има јасне последице, нећемо дозволити да нашу демократску, уставну државу саботирају десничарски екстремисти“, навела је министарка унутрашњих послова Ненси Фезер у саопштењу. Она је додала да ће Берлин искористити све законске опције да се обрачуна са екстремизмом у безбедносним службама и предложиће законске прописе „којим ће непријатељи устава бити брже уклоњени из јавне службе“, преноси РТ.
Истрага немачке владе обухватила је 860 сумњивих случајева екстремистичког понашања још од јула 2018. године, а пронађени су „конкретни докази“ против 327 припадника безбедносних служби на федералном и покрајинском нивоу. Највише их је у војној обавештајној служби, где су регистрована 83 случаја. На другом месту је федерална полиција, са 18 случајева.
Министарство унутрашњих послова Немачке означило је као екстремисте 138 запослених у федералним агенцијама и 189 у покрајинским. Иначе, више од 640.000 људи ради у различитим безбедносним службама у Немачкој.
Фезерова је рекла да је „превише и да постоји само један такав случај“, додајући да је покренуто више од 500 дисциплинских поступака против запослених који имају доказане везе са екстремистима.
Извештај немачког министарства унутрашњих послова уследио је две године после објављивања националне студије о десном екстремизму у безбедносним службама, која је открила на стотине спорних случајева међу војницима, полицајцима и другим безбедњацима. У тој студији се, између осталог, наводи и да је „број откривених случајева релативно мали у односу на укупан број запослених, али показује да постоји сива зона прикривеног екстремизма“.
У њој су наведени бројни примери дељења екстремистичких симбола или фотографија, каква је свастика, док је истрага немачке владе утврдила понашање као што су учествовање у екстремистичким чат групама на интернету, ширење екстремистичке пропаганде, вређање на политичкој основи, чланство у покрету „Рајхсбургер“, који негира легитимност модерне немачке државе...