ДРУШТВО

Како препознати фалсификоване новчанице

За новчанице без воденог жига са сигурношћу се може рећи да су фалсификат, а Никола Танасијевић из Народне банке Србије наводи да постоје и друге карактеристике које указују на то да је новац лажан.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

„Обични грађани могу фалсификоване новчанице препознати на следећи начин — прво визуелним изгледом, где ће утврдити сам изглед новчанице, њену величину, однос боја и да ли је новчаница јасна визуелно или је замућена“, рекао је Танасијевић.
Он је напоменуо да је папир један од заштитних елемената који је веома битан.
„До њега је лицима која се баве криминалним активностима практично немогуће доћи. Зашто? Зато што се оригинални папир чува и заштићује, као и сама вредност“, казао је Танасијевић.
Танасијевић је, такође, указао на друге начине препознавања фалсификованих новчаница.

Водени жиг

„Један од првих, основних и најстаријих елемената у заштити производње заштићене хартије је водени жиг који се налази и код аутентичних новчаница динара. Може се идентификовати само када се новчаница усмери ка јачем извору светлости и при тим условима јасно се у белом, нештампаном простору уочава исти портрет са лица новчанице, са нешто умањеним димензијама“, рекао је Танасијевић, пренела је „Прва“.
Други основни елемент заштите је заштитна, односно сигурносна нит.
„Код највећег броја фалсификованих новчаница динара заштитна нит имитира се накнадно, након штампања фалсификованог наличја испрекиданим деловима сјајно сиве фолије или пак испрекиданом бојом“, додао је Танасијевић.
ЕКОНОМИЈА
Шта о новцу можемо да научимо од Јапанаца?
ЕКОНОМИЈА
Пет начина помоћу којих можете да смањите месечне трошкове
Коментар