ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Како је истакао, специјална операција Русије у Украјини почела је „у правом тренутку“ за британског премијера, јер се у то време у Лондону распламсао скандал због његових забава током пандемије.
„Он је био први од европских политичара који се обратио украјинском парламенту. Џонсонов говор у ком је покушао да имитира Черчила учинио га је херојем у Украјини, иако је у својој земљи постао први актуелни премијер осуђен на административну казну“, истакао је новинар.
Према наводима британских медија, које је 19. маја пренео РТС, Џонсон и министар финансија Риши Сунак након полицијске истраге, кажњени су због окупљања у Џонсоновој канцеларији у Даунинг стриту, када је славио 56. рођендан јуна 2020. године, а у време када су друштвена окупљања била забрањена.
Британски посланици су крајем априла покренули истрагу поводом оптужби да је Џонсон погрешно информисао парламент својим иницијалним одговорима на извештаје да су он и чланови његовог особља кршили прописе о локдауну због ковида-19.
Масовно огорчење у британској јавности изазвали су медијски натписи о десетак окупљања у резиденцији премијера, укључујући и забаву у башти у Даунинг Стриту названу „дођите и донесите шта ћете да пијете“, и подстакли јавну перцепцију да политичка елита није успела да се придржава строгих правила закључавања, које је увела за остале Британце.
Специјална војна операција у Украјини
Руски председник Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи које већ осам година малтретира и над којима врши геноцид кијевски режим“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу. Након чега су уследиле и најоштрије до сада санкције Запада против Русије.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.