РУСИЈА

Кремљ: Милитаризација Европе неће ојачати њену безбедност и стабилност

Милитаризација Европе неће ојачати њену безбедност и стабилност, а шеф европске дипломатије Жозеп Борељ, упркос његовој функцији, није апологета дипломатских решења већ је склон агресивним корацима, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
Sputnik
Наиме, Борељ је раније изјавио да ситуација у Европи по питању безбедности, а у светлу руске специјалне операције у Украјини, говори о томе да је неопходно формирати заједничке европске оружане снаге.

„Овде се ради о идеји милитаризације Европе, као и о наставку упумпавања наоружања у Украјину. Све то заједно не доприноси јачању безбедности и стабилности европског континента“, истакао је Песков.

Говорећи о Пољској и о политици коју Варшава води, Песков је рекао да се она, када је реч о Русији, граничи са лудилом.
Наиме, Пољска је одлучила да превремено раскине уговор о испоруци руског гаса иако је он био на снази до краја 2022. године.
„Шта ће бити даље, сада је јако тешко прогнозирати. А што се тиче транзита гаса, та тема такође захтева доста пажње. Али не треба занемарити чињеницу да постоје алтернативни правци за испоруку тог енергента, који веома активно функционишу“, додао је он.

О размени заробљеника

Песков се осврнуо на питање размене заробљеника из „Азовстаља“ на украјинског политичара Виктора Медведчука рекавши да тако нешто највероватније није могуће јер се ради о „разним категоријама“.

„Већ смо рекли да је Медведчук грађанин Украјине и да нема никакве везе са Руском Федерацијом. Плус, он није војник. Када је реч о лицима која су се предала из `Азовстаља`, реч је о припадницима националистичких формација, зато и кажем да се овде ради о тотално различитим категоријама“, навео је.

Песков није желео да одговори на питање и да ли ће заробљеници из „Азовстаља“ бити размењени на руске војнике, али је казао да упркос свему, процес размене заробљеника ни у једном тренутку није обустављен.
РУСИЈА
Кремљ о деблокади украјинских лука: Сада је опасно пловити Црним морем
Коментар