ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Раније је украјински председник Владимир Зеленски изјавио да је наставак преговора са Русијом могућ само уколико руске трупе напусте украјинску територију.
„Желео бих да подсетим да је Украјина активно учествовала у преговорима, фактички од првог дана почетка специјалне операције и није постављала никакве услове. Ако сада постављају те услове, то ће нас натерати да посумњамо у искреност њихове жеље да се нађе мирно решење“, објаснио је Руденко.
Кијев сам обуставио преговоре
Он је још истакао да је питање безбедносних гаранција Кијева разматрано током преговора, али да је Кијев сам обуставио процес и нови покушаји су неизвесни.
Руденко је, коментаришући изјаву шефа кабинета Зеленског Андреја Јермака о могућности формирања међународне консултативне групе за разраду безбедносних гаранција за Кијев, нагласио да „први пут чује за то“.
Како је додао, још је рано коментарисати могуће успостављање руске војне базе у Херсонској области.
Према његовим речима, за сада нема информација о могућности учешћа других страна у раду трибунала над припадницима батаљона „Азов“ (против припадника овог нацистичког батаљона у Русији је покренут кривични поступак).
Заменик министра такође сматра да је о могућој размени заробљених „Азоваца“ за руске војнике, укључујући Вадима Шишимарина, рано дискутовати све док се не оконча судски поступак.
Руденко је такође нагласио да Москва не разматра могућност размене опозиционарског украјинског политичара Виктора Медведчука, којег Кијев сумњичи за велеиздају и проневеру националних ресурса на Криму.
Русија ће омогућити извоз украјинског жита, не крадемо ни од кога
Руденко се још осврнуо на питање одблокиравања украјинских лука, рекавши да је Русија спремна да омогући хуманитарне коридоре за извоз украјинског жита поморским путем, али да Кијев мора да обезбеди деминирање лука.
Он је такође демантовао наводе да руска војска извози украјинско жито.
„Апсолутно одбацујемо ове тврдње. Ми ни од кога не крадемо“, истакао је он.
Он је још оценио да је Москва спремна на дијалог са свим заинтересованим странама у циљу решења проблема са храном, као и да је потребан комплексан приступ.
„Руска страна је увек спремна на дијалог са свима, који желе мирно решавање свих проблема“, истакао је Руденко.
Он је додао да препушта савести шефу Европске комисије Урсуле фон дер Лајен изјаве да Москва користи питање прехрамбене безбедности као оружје.
Руски званичник је, поред тога, такође прокоментарисао притварање бившег молдавског председника Игора Додона, који се сумњичи за пасивну корупцију, незаконито богаћење и велеиздају, истакавши да је то унутрашња ствар Молдавије, али и да је Москва против свођења рачуна актуелних власти у Кишињеву са својим претходницима.
Специјална операција Русије у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ.
Након тога, западне земље увеле су бројне санкције Русији.
Руско-украјински преговори почели су крајем фебруара. Делегације су се два пута састале у Белорусији, након чега је одлучено да наставе свакодневне преговоре путем видео-конференција. Крајем марта делегације су одржале нову рунду преговора у Истанбулу. Према речима шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова, Вашингтон и Лондон притискају Украјину како би се преговори Москве и Кијева што више одуговлачили.