ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Ровер већ више од годину дана снима амбијенталне звукове на црвеној планети, а оно што научници сада поуздано знају јесте да је тамо веома тихо.
„Толико је тихо да смо у неком тренутку помислили да је микрофон покварен!“, рекао је сарадник у Националној лабораторији Лос Аламоса Баптисте Шид.
Тим је утврдио да на Марсу има много врста ветрова, од лаганог поветарца до јаких вихора. Такође, истраживачи су проучавали флуктуације звука на Марсу и потврдили раније изнесену хипотезу да звуци високог тона путују брже од оних ниских, пише међународни Спутњик.
„Марс је једино место у Сунчевом систему где се то дешава у звучном опсегу због јединствених својстава молекула угљен-диоксида који чини атмосферу“, рекао је Баптист Шид.
Такође је указано да се јачина звука на Марсу мења са годишњим добима: током зиме, угљен-диоксид се смрзава на марсовским половима и атмосфера постаје мање густа; као резултат тога, јачина звука варира око 20 одсто у зависности од годишњих доба.
НАСА је лансирала „Перзеверанс“ у јулу 2020, а ровер је слетео у Марсов кратер Језеро 18. фебруара 2021. Очекује се да ће његова мисија – која укључује тражење знакова прошлог и садашњег живота на Црвеној планети – трајати најмање једну марсовску годину, што је око 687 земаљских дана.
12 Мај 2022, 13:20