ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Локалитет који је назван „Ксиол“ (Xiol), састоји се од пет палата, неколико пирамидалних објеката, тргова и остатака једноставнијих кућа. Агенција ЕФЕ наводи да „Ксиол“ на језику Маја значи „дух човека“.
„Свештеници и писари су живели у великим палатама“, објашњава координатор археолошког ископавања Карлос Пераза, који додаје да су други људи живели у мањим зградама.
„Верујемо да је овде живело можда више од 4.000 људи“, додао је он.
Према мексичком Националном институту за историју и антропологију, „Ксиол“ је био насељен у периоду између 600. и 900. године.
На локалитету су пронађени и предмети попут врхова стрела, глинених лонаца и ваза, шкољки, па чак и алата за зидање.
„Ксиол“ је откривен након што је почела изградња индустријског парка на периферији града Мериде. Парк ће бити изграђен, иако ће археолошки остаци бити сачувани, наводе власници земљишта.
„Временом, урбано ширење (на том подручју) је порасло и многи археолошки остаци су уништени. Али чак и ми, археолози смо изненађени, јер нисмо очекивали да ћемо наћи тако добро очувано налазиште“, рекао је Пераза, пренео је РТС.