ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
На основу података Евростата, од 2003. године па све до избијања епидемије короне, очекивани животни век у земљама чланицама ЕУ растао је сваке године, са изузетком 2015.
Међутим, 2020. године просечне године живота становништва 27 земаља пале су са 81,3 на 80,4. У 2021. овај тренд је настављен, па је просек опао за додатне 0,3 године.
У извештају који цитира „Прототема“ наводи се да се очекивани животни век у Европи у просеку повећавао за више од две године по деценији од шездесетих година прошлог века.
Међутим, најновији доступни подаци сугеришу да је пандемија ковида имала негативан утицај, па је очекивани животни век заустављен или смањен у половини држава чланица ЕУ у 2021.
Највећи пад процењен је у Словачкој и Бугарској (-2,2 године у поређењу са 2020), а затим у Летонији (-2,1) и Естонији (-2,0).
У поређењу са 2019. годином, укупан ефекат на очекивани животни век је и даље негативан у свим државама чланицама ЕУ, осим у Луксембургу, где је порастао за 0,1 годину, те Малте и Шведске, где је на истом нивоу као пре короне, пренео је РТС.