ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Ослобађање Русије од ограничења у сфери производње нафте може потенцијално отворити пут за Саудијску Арабију, Уједињене Арапске Емирате и друге произвођаче ОПЕК-а да повећају производњу нафте на шта апелују САД и европске земље, пошто су услед специјалне војне операције у Украјини цене нафте порасле изнад 100 долара по барелу, пише лист.
Русија, један од три највећа произвођача нафте у свету, прошле године се договорила са ОПЕК-ом и девет земаља које нису чланице организације да се на месечном нивоу повећава производња нафте, али сада се очекује да ће њена производња пасти за отприлике осам одсто ове године, прецизира се у чланку.
Према речима делегата ОПЕК-а, до сада није упућен званичан позив организацији да производи више нафте како би се компензовао потенцијални дефицит Русије, али поједине чланице у Персијском заливу почеле су да планирају повећање производње у наредних неколико месеци.
Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров тренутно борави у посети Саудијској Арабији. Како је најављено, планира да учествује на састанку форума министара спољних послова Русија – Савет сарадње арапских земаља Персијског залива која ће се одржати у Ријаду 1. јуна.
Почетком маја УАЕ и Саудијска Арабија јасно су ставили до знања да ОПЕК+ неће моћи да повећа производњу нафте, јер је за било какве промене потребно једногласно решење. Према процени ОПЕК+, тржиште нафте је данас уравнотежено. Актуелни споразум ОПЕК+ важи до краја 2022. године.