ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
После гостовања Ане Ђурић Констракте у најпознатијој „ТВ причаоници“ Хрватске телевизије (емисији „Недељом у два“) уследили су напади српске грађанске „Твитер инквизиције“, и са друге стране, хвалоспеви хрватских корисника друштвених мрежа на рачун уметнице. Бура је уследила због здраворазумског, евроскептичног става уметнице.
Евроскептична Констракта на мети грађанске „Твитер инквизиције“
На питање да ли би било добро да Србија што пре уђе у Европску унију, Констракта је одговорила како се „после оволико година чекања на чланство Србије уморила од те идеје“.
„Некако ми се то јако отегло, стално нам ту стоје неки захтеви 'није ти добра сукња девојчице, врати се, хајде поправи ово...'. Ми радимо, а то стално некако бежи. Ја више о томе не размишљам. Ценим идеју, али уморила сам се“, рекла је Констракта.
Грађанска „Твитер инквизиција“ у Србији провукла је Констракту кроз „топлог зеца“ на мрежама, а хајка би се могла свести на реченицу „уметница мора бити (политички) писмена“.
Испраћај Ане Ђурић Констракте у Торино.
© Tanjug / MILOS MILIVOJEVIC
Изневерена очекивања другосрбијанаца
Према речима др Игора Перишића, вишег научног сарадника Института за књижевност и уметност, културни консензус који је донедавно у Србији постојао у вези са Констрактом био је „на стакленим ногама“, односно, био је „ад хок док се не заврши Евровизија“.
Одређени културни кругови дали су јој мали попуст пре него што су опет кренули са прозивкама, да ли је правоверна како се очекивало, додаје Перишић.
„Не изненађује ме што се са те радикално-опозиционе или, у идеолошком смислу, другосрбијанске стране опет очекује од ње да каже нешто што би се могло употребити у дневнополитичке сврхе или у конкретне радикално-идеолошке сврхе. Констракта и даље наставља да изненађује и следи свој пут који јесте нека врста ангажоване уметности, али не и политизације. Њена уметничка идеологија је све само не једносмерна, једнострана и непромишљена“, истиче Перишић.
Здраворазумски приступ – нисмо толики пиони
Констракта је као мислеће биће отворена за разне ствари и она ће да каже што је од уметности и најлепше, а то је оно што искаче из било ког шаблона. А изјава о српском путу ка ЕУ је „једна лепа антишаблонска изјава“, додаје Перишић.
„Сви ми који смо се некад давно залагали за неки убрзани или чак и безусловни пут ка ЕУ осећамо замор или је то нешто што јесте уплив реалполитичког сагледавања у перцепцију. Потпуно здраворазумски, а после почетка рата у Украјини јасније се види да је свет подељен на два или више блокова где нема много простора за идеалистички приступ, него је све реално сагледавање односа моћи где можемо видети и да је пут Србије ка ЕУ део једно шире агенде, једне глобалне политике и где је можда потпуно здраво уносити један контраглас – ето, нисмо ни ми баш толики пион у рукама светских моћника него се и ми ту нешто питамо“.
Србија ван ЕУ потребнија свету него нама
Перишић сматра да би у наредних десетак година, уколико буде оваква геополитичка ситуација, Србија ван ЕУ била „друштво које је потребније свету“ него нама самима.
„Показало се у последњих неколико месеци да међуположај може да буде бар на неком микронивоу или на нивоу емотивне или етичке сатисфакције нешто што нам даје за право да у регионално и светско јавно мњење пошаљемо и другачији глас и нешто што ће бити позив за преиспитивање глобалних токова. А то би негде требало да буде задатак или смисао уметничке акције која има везе са политиком“.
Ана Ђурић Констракта - "најтеже" је не припадати никоме
© Tanjug / MILOS MILIVOJEVIC
Прекомпоновање сцене – копање дубљих ровова
Према његовим речима, „Твитер инквизиција“ жестоко је напала Констракту зато што сматрају да их је издала, а очекивали су њено јасно сврставање „на страну из које је потекла“.
Други елемент у тим хистеричним нападима препознаје се и у тражењу неке маргиналне и суштински небитне теме у недостатку правих тема у тренутној дневнополитичкој ситуацији у Србији.
„Имамо својеврсно прекомпоновање политичке сцене и неизвесност шта ће бити у наредних месец, два или три и онда је ту на делу рад неких ушанчених позиција. По систему, хајде да и Констракту прозивамо што се не опредељује да бисмо ископали дубље ровове и заузели јаче и чвршће позиције у будућим преговорима. Не мислим у директним преговорима о политичким коалицијама, али у преговорима о прекомпоновању српске политичке и културне сцене. Очигледно ће се десити нешто у наредних два – три месеца и оваквим милитантним позицијама обезбеђује се боља стартна позиција ко ће где да се позиционира“, закључио је Перишић.