ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Прошло је већ три месеца од када је Запад почео свој економски рат против Русије и он не иде по плану. Напротив, све иде веома лоше“, пише аутор.
Према његовим речима, санкције нису уведене зато што су најбоље решење, него зато што су биле боље од осталих варијанти: не чинити ништа или се војно умешати у сукоб. Ипак, и санкције, оцењује Елиот, нису довеле до очекиваних циљева.
„Русија без тешкоћа проналази алтернативно тржиште за своју енергетику, њен извоз нафте и гаса у Кину у априлу је порастао за више од 50 одсто у поређењу с претходном годином. Европа само постепено одустаје од своје зависности од руских енергената и због тога је Путин успео да избегне муњевиту финансијску кризу“, наводи Елиот.
Он указује на то да је рубља ојачала захваљујући контроли кретања капитала и позитивном салду трговачке равнотеже. Русија има времена да пронађе алтернативне изворе резервних делова и опреме из земаља које су спремне да заобиђу западне санкције.
„Ако су потребни докази за то да санкције не делују, онда је то одлука председника САД Џоа Бајдена да испоручи Украјини напредне ракетне системе. Нада се своди на то да ће савремене америчке војне технологије учинити оно што до сада није успевало забраном на испоруку енергената и конфискацијом руске имовине: да се Путин натера да повуче војску“, пише аутор.
Елиот сматра да постоји неколико потенцијалних начина да се руска специјална војна операција заврши. Према његовим речима, међу њима је „мало вероватна“ варијанта да Русија буде поражена, затим економска блокада која би на крају могла да „проради“, или мировни споразум.
Аутор сматра да „економска реалност говори само једно: пре или касније ће бити закључен споразум“.
Председник Русије Владимир Путин је у више наврата говорио о томе да је политика обуздавања и слабљења Русије дугорочна стратегија Запада, а да су западне санкције Русији нанеле озбиљан ударац целој светској економији. Према његовим речима, главни циљ Запада је да се погорша живот милиона људи. Путин је, такође, оценио да ће садашњи догађаји подвући црту испод глобалне доминације Запада и у политици, и у економији.