РУСИЈА

Русија: Украјина купује оружје новцем од продаје прехрамбених производа

Москва верује да се средства која Украјина добија од продаје прехрамбених производа користе за плаћање наоружања и војне опреме, изјавили су у Министарству иностраних послова Русије.
Sputnik
Како је наведено, Европска унија активно ради на ескалацији ситуације око прехрамбене кризе, а истовремено су у Бриселу објавили свеобухватну мобилизацију у циљу оперативног увоза милиона тона украјинског жита.

„До јула 2022. године, Европска унија намерава да увезе око 20 милиона тона жита. Формирају се транспортни коридори, као алтернатива морским путевима које је блокирао Кијев. Обезбеђен је коридор према украјинској граници са додатним теретним вагонима за транспорт жита, барже, направљени су специјални слотови за возове са украјинским житом, а на годину дана се укидају царине на извоз из Украјине. У великим количинама се извози жито и кукуруз“, навели су у руском Министарству.

Истакнуто је и да Европска унија, уводећи шести пакет антируских санкција, покушава да користи енергију у политичке сврхе, не водећи рачуна о интересима међународне заједнице.

„Очигледно је да Европска унија, увођењем или планирањем једностраних санкција на испоруке руских енергената, политизује енергетску сферу, покушава да користи зависност потрошача и добављача енергената као средство политичког притиска“, наводи се на сајту Министарства у материјалу „О митовима Европске уније у области хране и енергетске безбедности“.

У Министарству су изјавили да у блиској будућности неће постојати алтернатива руским енергентима у Европи, као и да многе земље изјављују да су се одрекле куповине руске нафте, али у реалности оне повећавају залихе руског природног гаса у својим складиштима.
У закључку Министарства се истиче да су оптужбе да је Русија крива за прехрамбену и енергетску кризу неосноване, као и да је ЕУ крива за стварање паничног страха на светском тржишту, као и за раст цена енергената.
ВОЈСКА И НАОРУЖАЊЕ
Упумпавањем оружја у Украјину провоцира се нова Кубанска ракетна криза
Коментар