У Русији су крајем маја почеле са радом некадашње продавнице пољског ланца ЛПП као што су „Ризервед“, „Мохито“, „Синсеј“, „Кроп“ и „Хауз“, које су у марту потпуно обуставиле испоруку робе, као и онлајн продају. Према речима заменице шефа одељења тржних центара компаније „Магазин магазинов“ Оксане Аверкине, након што се ЛПП вратио на тржиште појавиле су се информације о могућем повратку већ у августу-септембру и осталих страних брендова међу којима су „Зара“ и „Бершка“.
Александар Лебедев, шеф образовног програма „Менаџмент у малопродају“ на московској Високој школи економије оцењује да стране фирме тренутно размишљају како да избегну могуће ризике изазване антируским санкцијама. „Због притиска санкција, предузећа морају да промене назив бренда, а да притом задрже препознатљивост за руског купца“, објашњава стручњак.
Стране компаније поштовале политичку игру
Михаил Бељајев, експерт Руског института за стратешка истраживања, каже да је Русија предвидела повратак компанија из иностранства на руско тржиште. „Стране компаније су дуго радиле у нашој земљи. Оне сматрају Русију идеалним местом за развијање бизниса“, истиче он за Спутњик.
Повлачење тих компанија са руског тржишта је, према речима Бељајева, само знак да се поштују правила политичке игре.
„Фирме су поштовале правила игре. Али оне никако не желе да изгубе место на руском тржишту. Неке компаније су једноставно направиле паузу, али су давале запосленима минималну плату док нису процениле даљи ток ситуације. Многе су чак продале сопствени бизнис руској држави“, каже он.
Према речима Бељајева, могло се претпоставити да ће кроз неко време стране фирме пронаћи начин да превазиђу потешкоће и скупе снагу за повратак. „Санкције уведене од западних земаља су нанеле више штете њиховој привреди, него руској“, констатује експерт.
Исплативије је остати на руском тржишту
Треба напоменути да је најстабилније стање тренутно у сфери угоститељства. „КФЦ није напустио руско тржиште, а највећи ланац брзе хране Мекдоналдс наставља са радом. Посао је прешао у руке његовог кључног франшизног партнера. Суштина институције се неће мењати, само ће назив бити прилагођен, каже Оксана Аверкина.
Руски експерт Василиј Колташов, руководилац Центра за политичко-економска истраживања на Институту новог друштва, сматра да је западним компанијама исплативије да више не напуштају руско тржиште.
„Предузећима је боље да ураде процес ребрендирања и остану. За неколико месеци, њихово место може бити заузето, а профит изгубљен“, каже он.
Подсетимо, због руске специјалне војне операције у циљу демилитаризације и денацификације Украјине, многе западне компаније одлучиле су да напусте руско тржиште. На списку се налазио огроман број компанија које су прекинуле сарадњу са Русијом, укључујући фирме као што су „Фолксваген“, „Епл“, „Бершка“, „Страдиваријус“, „Викторија сикрет“, ИКЕА, „Мајкрософт“, ИБМ, „Шел“, „Мекдоналдс“, „Порше“, „Тојота“, ХиМ и друге.