РУСИЈА

Затвори у Херсону се интегришу са законима Русије

Управа казнено-поправне службе у Херсонској области биће у потпуности интегрисана по руским законима, цео ток докумената већ је преведен на руски, изјавио је за Спутњик начелник Службе за Херсонску област Евгеније Собољ.
Sputnik
„Сада се интегришемо према руском закону. Али за сада радимо по украјинском закону. Од 1. јуна смо у потпуности прешли на руски језик. Заменили смо све заставе. Потпуно се интегришемо у Руску Федерацију“, објаснио је он.
Он је додао да запослени у Казнено-поправној служби у Херсону нису напуштали своја радна места од почетка војне операције Русије, упркос захтевима кијевских власти да то учине. Спречено је бекство хиљаде затвореника из затвора у Херсонској области. Од краја фебруара, руководство Службе у региону блиско сарађује са руском полицијом како би затворенике држали у затворима у одговарајућим условима.
Према његовим речима, од почетка војне операције кијевске власти су оставиле руководство Службе за извршење казни у Херсонској области без упутстава и нису дале могућност да се осуђени евакуишу.
„Када је почела специјална операција – 24. фебруара, два и по месеца смо се обраћали Кијеву и Одеси да бисмо добили конкретна упутства. Како да поступимо. Нисмо добили никакве постепене, конкретне инструкције“, нагласио је Собољ.
„Сама по себи, ситуација око евакуације правосудних органа и СБУ – они су имали јасна упутства. Ми нисмо имали упутства. Да смо се евакуисали, не би имао ко да чува осуђенике и оне под истрагом да не оду у Херсон и област, где људи нису били заштићени ни у једној правној области. Стога смо ја и други начелници одлучили да останемо овде и одржавамо ред“, рекао је Собољ.
РУСИЈА
Херсонска област: Желимо да постанемо део Русије у догледној будућности
Према речима саговорника агенције, у Херсону се налази око 2.200 осуђеника, неки од њих су на доживотној казни, неки на издржавању тешке казне.
„Хоћу да кажем да су нам долазили представници разних руских структура и никада се није постављало питање да предамо оружје и предамо се. Говорили су – ви служите, хвала, браво. Није било речи чак ни о промени заставе. У питању је било само да радимо квалитетно и тако да криминалци буду тамо где треба да буду“, истакао је он.Одговарајући на питање зашто није искоришћена могућност да се оде у Сједињене Америчке Државе кад су већ имали документе, с обзиром да је много украјинских држављана отишло, укључујући и у европске земље, Собољ је приметио да „има много оних који се враћају “.
„Што више сада буду почеле да раде све инфраструктуре и органи, више ће се људи враћати. Јер их у Европи нико не чека. Можда чекају некога, али не задуго. Овде је наша родна земља. Са многима сам у контакту и верујте, како се све буде сређивало, људи ће почети масовно да се враћају. Можемо да се вратимо на ово питање за два-три месеца, када све овде буде пуно људи“, рекао је он.

Специјална војна операција у Украјини

Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.
Руске снаге су током специјалне операције Украјине преузеле контролу над целом Херсонском области на југу земље и азовским делом Запорошке области. У регионима су формиране цивилно-војне управе, почело је емитовање руских ТВ канала и радија и обнављају се трговинске везе са Кримом.
РУСИЈА
Путин потписао: Становници Запорошке и Херсонске области у Украјини брже до руског држављанства
Коментар