„Сада се интегришемо према руском закону. Али за сада радимо по украјинском закону. Од 1. јуна смо у потпуности прешли на руски језик. Заменили смо све заставе. Потпуно се интегришемо у Руску Федерацију“, објаснио је он.
Он је додао да запослени у Казнено-поправној служби у Херсону нису напуштали своја радна места од почетка војне операције Русије, упркос захтевима кијевских власти да то учине. Спречено је бекство хиљаде затвореника из затвора у Херсонској области. Од краја фебруара, руководство Службе у региону блиско сарађује са руском полицијом како би затворенике држали у затворима у одговарајућим условима.
Према његовим речима, од почетка војне операције кијевске власти су оставиле руководство Службе за извршење казни у Херсонској области без упутстава и нису дале могућност да се осуђени евакуишу.
„Када је почела специјална операција – 24. фебруара, два и по месеца смо се обраћали Кијеву и Одеси да бисмо добили конкретна упутства. Како да поступимо. Нисмо добили никакве постепене, конкретне инструкције“, нагласио је Собољ.
„Сама по себи, ситуација око евакуације правосудних органа и СБУ – они су имали јасна упутства. Ми нисмо имали упутства. Да смо се евакуисали, не би имао ко да чува осуђенике и оне под истрагом да не оду у Херсон и област, где људи нису били заштићени ни у једној правној области. Стога смо ја и други начелници одлучили да останемо овде и одржавамо ред“, рекао је Собољ.
Према речима саговорника агенције, у Херсону се налази око 2.200 осуђеника, неки од њих су на доживотној казни, неки на издржавању тешке казне.
„Хоћу да кажем да су нам долазили представници разних руских структура и никада се није постављало питање да предамо оружје и предамо се. Говорили су – ви служите, хвала, браво. Није било речи чак ни о промени заставе. У питању је било само да радимо квалитетно и тако да криминалци буду тамо где треба да буду“, истакао је он.Одговарајући на питање зашто није искоришћена могућност да се оде у Сједињене Америчке Државе кад су већ имали документе, с обзиром да је много украјинских држављана отишло, укључујући и у европске земље, Собољ је приметио да „има много оних који се враћају “.
„Што више сада буду почеле да раде све инфраструктуре и органи, више ће се људи враћати. Јер их у Европи нико не чека. Можда чекају некога, али не задуго. Овде је наша родна земља. Са многима сам у контакту и верујте, како се све буде сређивало, људи ће почети масовно да се враћају. Можемо да се вратимо на ово питање за два-три месеца, када све овде буде пуно људи“, рекао је он.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.
Руске снаге су током специјалне операције Украјине преузеле контролу над целом Херсонском области на југу земље и азовским делом Запорошке области. У регионима су формиране цивилно-војне управе, почело је емитовање руских ТВ канала и радија и обнављају се трговинске везе са Кримом.