Народна скупштина Републике Српске сматра да је неутралан став о питању сукоба између Русије и Украјине и противљење увођењу санкција Руској Федерацији у интересу Републике Српске у оквиру тренутне међународне, политичке и безбедносне позиције Српске, истиче се у закључцима које је усвојио парламент у Бањалуци.
Посебну седницу Народне скупштине Републике Српске у Бањалуци заказао је српски члан Председништва БиХ Милорад Додик на тему приступа изради стратегије спољнополитичког положаја Српске.
Нема санкција за Русију без сагласности Бањалуке
Професор др Стевица Деђански, директор Центра за развој међународне сарадње, за Спутњик каже да је ово била изнуђени потез Републике Српске јер Сарајево није уважавало став српског представника по овом питању.
„Став БиХ, када је реч о спољној политици БиХ, мора да буде у сагласности сва три народа. Овде је донета одлука о увођењу санкција Русији бесправно, са чиме се није сложио спрски представник,“ напомиње наш саговорник.
Спољна политика БиХ важећа само уз консензус
Према његовим речима, сви знају да ово није први пут да се у Сарајеву овако нешто дешава и сматра да је добро што је РС урадила овако нешто.
„Република Српска мора да изнесе свој став а како за то није имала могућности да уради у политичком Сарајеву то је морала да уради у свом парламенту. То је принципијелан и частан став РС који се наслања на став политике Србије, а то значи да ми као српски народ не уводимо санкције Русији, као нашим пријатељима који су против тзв независног Косова и Метохије и који су ветом спречили у СБ УН да се РС прогласи за геноциду творевину", истиче Деђански, додајући да је с друге стране Србија исказала свој принципијелни став према сукобу у Украјни.
За нас је важно, додаје он, да се ми држимо међународног права и да показујемо да чврсто стојимо на тим принципима, за разлику од великог броја земаља које ће се сигурно у будућности стидети својих поступака.
„Русија очигледно уме то да цени јер види да ми поштујемо оне који нам помажу пре свега у одбрани наших националних циљева. Зато мислим даје ово добар потез и да око њега не би уопште требало да буде расправе,“ констатује саговорник Спутњика.
Председништво БиХ мора да уважи српски став
На питање да ли и колико овај закључак Парламента РС може да утиче на даље понашање Сарајева кад је реч о спољној политици, Деђански каже:
„Ако гледамо по међународном праву и унутрашњем праву БиХ, Сарајево не би могло да донесе никакву одлуку без сагласности РС. Међутим, с обзиром да они крше сва међународна права вероватно их ово неће дотаћи јер се они понашају непринципијелно. Али ми то већ знамо и ту нема никаквог изненађења јер нити Бошњаци нити они који себе представљају као високе представнике не поштују право које они сами прописују."
Тако да иако их ништа не обавезује, важно је због историје, закључује Деђански, да се зна каква је став Републике Српске по овом питању.
Седници парламента у Бањалуци је присуствовао и руски амбасадор у Босни и Херцеговини Игор Калабухов, а посланици су имали прилике да чују ставове за и против санкција Русији о чему су се на крају и изјашњавали.
Како се наводи у закључку, Република Српска је опредељена за поштовање, придржавање и спровођење Дејтонског споразума, као и за интеграцију БиХ и Републике Српске у ЕУ уз поштовање принципа међусобног уважавања, те да су ова два процеса компатибилна и да се међусобно надопуњавају. Народна скупштина Српске констатује да је доношење одлука о сукобу између Русије и Украјине у надлежности Председништва БиХ и да Председништво БиХ није донело одлуку о увођењу санкција Руској Федерацији.
Расправа је трајала дуже од пет сати а Додик је инсистирао на томе да му је као представнику Срба у Председништву БиХ ускраћено право гласа да се изјасни да ли је РС за или против санкција, с обзиром да је министарка спољних полова БиХ Бисера Турковић, како је Додик навео, самовољно закључила да су санкције Русији од стране БиХ уведене и такав налог проследила амбасадорима ове државе да га следе.
Додик је навео да му је ускраћено право да се бави спољном политиком БиХ и да је зато покренуо судски спор против амбасадора који су једнострано поступали, од Свена Алкалаја, Бисере Турковић, до осталих који су злоупотребили свој статус.
Руски амбасадор који се обратио посланицима у парламенту РС реко је да он не сматра да је BиХ увела санкције Русији јер није, како каже, поштован поступак.
РС спремна да саслуша и друге амбасадоре
По речима Додика, у стратегији о којој су гласали посланици РС наводи се неколико ствари: сарадња са регионом, да пут РС према ЕУ није упитан, војна неутралност и да РС неће уводити санкције Русији следећи пут Србије са којом има специјалне везе.
И Милорад Додик и председница Републике Српске Жељка Цвијановић истакли су да је суштина ове посебне седнице Народне скупштине да се покаже какав је неред у спољној политици БиХ, односно, да је она пропала, да смо у фази да бошњачки представници покушавају да наметну други облик одлучивања у домену спољне политике.
Иначе, вођење спољне политике БиХ је у надлежности Председништва БиХ и само одлуке донете консензусом и на уставан начин у Председништву могу бити сматране за званичан став БиХ о спољнополитичким питањима, те у складу с тим Парламент РС је у овом закључку осудио једностране поступке и иступања представника институција БиХ мимо званичних ставова.
Додик је захвалио што је руски амбасадор Игор Калабухов прихватио позив да се обрати јавности, те напоменуо да су били спремни да приме и друге амбасадоре.