Декан архитектонског факултета изјаву је у полицији дао самоиницијативно. Сутра је планирано узимање изјаве од секретара факултета, а у понедељак факултетског повереника за равноправност.
Након тога, очекује се да полицији исказе дају и девојке које се сматрају оштећеним.
Поверенику за равноправност до сада је више десетина девојака поднело интерне пријаве за узнемиравање након јавног позива декана да то учине.
Полиција узима изјаве по налогу Вишег јавног тужилаштва у Београду у циљу прикупљања свих неопходних података и обавештења ради утврђивања постојања неког кривичног дела које се гони по службеној дужности.
Тужилаштво је у понедељак формирало предмет поводом медијских објава у вези са наводима студенткиња и студената Архитектонског факултета у Београду, који су објављени на друштвеној мрежи Инстаграм и одмах дало налог полицији за поступање.
По пријему извештаја од полиције, Више јавно тужилаштво у Београду ће благовремено обавестити јавност о даљем поступању.
Служба омбудсмана са управом факултета
Стручна служба Заштитника грађана обавиће консултативни разговор са управом Архитектонског факултета у Београду, у оквиру испитног поступка поводом пријава студената за полно узнемиравање од стране запослених.
Како је данас саопштио Заштитник грађана, након примљеног изјашњења Архитектонског факултета Универзитета у Београду, омбудсман ће у склопу испитног поступка који је покренуо над радом тог факултета, у просторијама факултета обавити непосредан увид у поступање установе поводом пријава студената за потенцијално полно узнемиравање од стране запослених.
Тренутно Заштитник грађана проверава да ли су сви факултети именовали поверенике за равноправност при универзитетима који имају усвојен Правилник о спречавању и заштити од сексуалног узнемиравања.
Поред државних, провера ће се односити и на приватне факултете, наводи се у саопштењу.