„Не мислим да ће нам одустајање од Придњестровља много помоћи у процесу евроинтеграције, него ће нам донети нове проблеме. Још нисам видео да се земља тек тако одрекне 11 процената своје територије. Тамо живе наши грађани, више од 200.000 њих. Затим ће то изазвати домино ефекат и баш зато не смемо то да допустимо“, рекао је Серебрјан за телевизијски канал „Молдова“.
Он је додао да у овом трентутку постоји теоретска могућност да се процес реинтеграције (Придњестровља у Молдавију) усклади са процесом евроинтеграције.
Председница Молдавије Маја Санду потписала је пријаву за ступање те републике у Европску унију 3. марта.
Европски комесар за питања проширења и политике суседства Оливер Вархели је 11. априла предао шефовима дипломатије Грузије и Молдавије упитнике за почетак процедуре ступања у ЕУ. Први део упитника Молдавија је предала представнику Европске уније 22. априла, а други 12. маја.
Придњестровље, у којем је 60 одсто житеља руског и украјинског порекла, тражило је да иступи из састава Молдавије још пре распада Совјетског Савеза, страхујући да ће се на таласу национализма Молдавија ујединити с Румунијом.
После неуспелог покушаја молдавских власти да на силу реши проблем 1992. године, Придњестровље је фактички постало територија ван контроле Кишињева.