РУСИЈА

ДНР о суђењу страним плаћеницима: Британију и Мароко не занима судбина њихових грађана

Британија и Мароко могу да пошаљу адвокате за своје грађане који су осуђени у Доњецкој Народној Републици (ДНР), али их не занима њихова судбина, изјавила је министарка иностраних послова ДНР-а Наталија Никонорова у емисији „Соловјов лајв“.
Sputnik

„Званично, нама се нико из ових држава није обратио, то јест, њих апсолутно не занима судбина њихових грађана. Постоје различити формати. Можда би могли да пошаљу адвоката за грађанина своје земље, али апсолутно ништа није учињено“, истакла је Никонорова и додала да им је ДНР доделила своје адвокате.

Према њеним речима, сада покушавају да их бране тако што говоре да они имају држављанство Украјине и да су били украјински војници. Међутим, током процеса страни држављани нису споменули да су украјински држављани, што указује да су плаћеници.
Она је оповргла изјаве министарке иностраних послова Велике Британије Лиз Трас и државног секретара САД Ентонија Блинкена који су тврдили да су осуђеници ратни заробљеници.

Суђење плаћенику из Јужне Кореје неће бити у ДНР, већ у Јужној Кореји, јер је он побегао, прецизирала је Никонорова.
У Украјини велики број плаћеника ратује у оквиру Оружаних снага Украјине и њихови случајеви ће бити размотрени после хапшења, нагласила је она.
Деветог јуна су Британци Шон Пинер, Ејден Аслин и Мароканац Саадун Брахим признали оптужницу која их терети за дејства чији је циљ био насилно преузимање власти. Према одговарајућем члану Кривичног законика ДНР, за ово дело предвиђена је смртна казна. Аслин је такође признао да је крив по члану Обучавање у циљу вршења терористичке активности“.
Истрага је утврдила да су страни плаћеници уз накнаду учествовали у оружаној агресији Украјине усмереној на насилно преузимање власти у ДНР.
Портпарол руског Министарства одбране генерал-пуковник Игор Конашенков саопштио је да „плаћеници који се налазе у Украјини нису борци и да је најбоље што их очекује – дуга затворска казна“. Како је истакао, страни плаћеници немају статус бораца према међународном хуманитарном праву.

Специјална војна операција у Украјини

Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ.
Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
РУСИЈА
Лавров: Пресуда страним плаћеницима донета у складу са законима ДНР
Коментар