На форуму се очекују, између осталог, председници, премијери и министри низа земаља, као и представници више стотина руских и страних компанија, а међу темама ће бити питања глобалне и руске економије, утицај санкција на раст цена енергената, опасност од прехрамбене кризе у свету, као и технолошки развој.
Отворени дијалог
Како каже за Спутњик експерт Руског института за стратешка истраживања Михаил Бељајев, Петербуршки међународни економски форум (СПИЕФ) је платформа за отворени дијалог о читавом спектру различитих тема. Разговараће се о новим могућностима, развоју малих и средњих предузећа, туризму, а између осталог биће организован округли сто посвећен Северном морском путу, као и развоју Арктика.
Петар Киријан, руководилац Лабораторије за друштвена истраживања Института за регионалне проблеме, истиче да ће велика пажња бити усмерена на говор који ће одржати руски председник Владимир Путин.
„Учешће председника Русије се сматра централним догађајем форума. Дискутоваће се о томе како руска држава види своје место у глобалној економију, као и које земље сматра партнером“, каже стручњак.
На форуму ће се, према речима Киријана, водити дискусије о економској ситуацији у свету, обустави рада страних компанија у Русији, притисцима и ограничењима због уведених санкција, као и односима између Русије са земљама НАТО, Европом и САД.
Смањење америчког утицаја
Према речима Бељајева, на скупу ће бити потписан и низ споразума, а биће речи и о смањењу америчког утицаја. „Свет више неће бити униполаран, односно, амерички. Поделиће се на две стране и прећи у нову фазу односа, као и светског поретка“, каже стручњак.
СПИЕФ ће, према мишљењу Бељајева, подстаћи многе земље да одлуче какав свет желе.
„Државе треба да одлуче ко им може помоћи у побољшању животног стандарда и решавању проблема. Ако изаберу Запад, онда се њихови проблеми неће решити, што су показали и догађаји у последњих годину дана“, истиче он.
За Русију, према речима Бељајева, форум ће бити још једна прилика за развој економске и међународне сарадње. „На Западу, у великој мери, руска држава је представљена као негативан учесник у међународном процесу. Наша земља се мора залагати за изградњу позитивног имиџа. Ово је веома важно за стабилизацију међународних односа“, уверен је стручњак.
Осим руског председника, форуму ће присуствовати представници влада и централних банака Русије, Уједињених Арапских Емирата, Турске, Венецуеле и Египта, као и руководиоци међународних организација, представници пословних удружења Италије, Канаде, САД и Француске, чланови научне и културне заједнице Русије, Кине, Индије и Кубе, шефови руских и страних компанија. Више од 500 говорника наступиће на форуму у Петербургу, у периоду од 15. до 18. јуна.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да ће руски председник на форуму одржати веома важан говор, као и да се очекује присуство многих страних инвеститора.
„Они не долазе само из САД или земаља ЕУ. Има много крупних бизнисмена на Блиском истоку, Кини, Индији, Индонезији, као и у другим земљама које имају много већу популацију од „колективног Запада. Уцене западних земаља нису у стању да убију њихов интерес за руско тржиште“, истиче Песков.