Сваке године на празник Велика Госпојина или Успење Богородице, у цркву Госпе Фидусе пристиже на стотине змија. Према тврдњама локалних мештана оне обично овде долазе дан или два пред празник и остају у њој све док се не одслужи литургија. Са завршетком литургије, ови гмизавци одлазе свака на своју страну.
Легенде о змијама
Није познато када су се змије први пут појавиле у цркви, али становници овог острва распредају приче које сежу дубоко у прошлост.
Према њиховим тврдњама чак и када су Грци прешли на нови календар, који је померен за тринаест дана унапред – змије су решиле да испоштују стари календар и појавиле се 15. августа.
Поред ове приче, постоји и локална легенда која описује због чега је дошло до овог феномена. Легенда каже да су пирати у 13. веку заузели острво и покушали да провале у манастир пун монахиња. Како прича даље говори, у том тренутку су се појавиле змије које су испреплетале тела и формирале зид између пирата и манастира. Убрзо потом, престрашени овим призором, пирати су подигли своја једра и побегли.
Једна верзија чак наводи да су монахиње у страху пред најездом гусара и њихових злочина замолиле Бога да их претвори у змије. Њихове молитве су према легенди услишене и на тај начин су спашене. Од тада оне долазе овде да обележе празник по ком је црква и добила име.
Стаклене кутије
Према речима очевидаца и становника овог и околних места, змије су малих димензија – не дуже од једног метра и сиве су боје. Оно што их карактерише је да се не плаше људи. Појављују се сваке године у приближно исто време и то највише око иконе Богородице.
У новије време, локалци и свештенство су за њих направили стаклене сандуке у које их свештеници склањају због безбедности. По завршетку литургије, свештеници ваде змије и верници могу да их додирну, а овај чин се сматра врстом благослова.
Забележени су обичаји када их људи стављају на главу и допуштају им да пузе по њиховом телу јер сматрају да ће им оне донети срећу. Иначе њихово грчко име је агиофиде и у преводу на српски значи „света змија“.
Грци бележе да се змије нису појавиле само два пута, откако прате овај феномен. Први пут 1941. године пре окупације у Другом светском рату и други пут 1953. године када је Кефалонију задесио разоран земљотрес. Стога, многи од њих сматрају да ако се змије не појаве, те године могу да очекују неки несрећан догађај. Овај феномен је толико популаран у Грчкој да га прате бројни медији, пише Национална географија.