Британско Министарство унутрашњих послова саопштило је да судови Уједињеног Краљевства нису утврдили да би изручење Асанжа било неправедно, или да би представљало злоупотребу поступка. Тврди и да екстрадиција није неспојива са његовим људским правима, укључујући право на правично суђење и на слободу изражавања, те да ће у САД бити третиран на одговарајући начин, укључујући и здравствено.
Порука за оне који желе да крену путем истине
Новинар Никола Врзић, аутор књиге „Викиликс тајне београдских депеша“ и аутор емисије „Нови Спутњик поредак“, нада се да постоји и даље шанса да Асанж не буде изручен Америци, јер има право жалбе, међутим, како каже, са сваком одлуком британског суда та нада је све мања.
„Асанж је осуђен практично унапред и то не зато што је рекао нешто погрешно или нетачно, већ управо што је објавио истину. И то истину која је непријатна по господаре западног света“, истиче Врзић.
Очигледно је да они од њега желе, додаје наш саговорник, да направе пример који ће застрашити сваког ко би се усудио или помислио да су усуди да учини нешто слично.
„Истовремено, са Асанжовим случајем је задат последњи самртни ударац, свакој идеји о томе да на Западу постоји слобода мисли, деловања… Дакле, потпуно је јасно да смо суочени са једним застрашујућим системом који сада управо показује своје право лице,“ закључује Врзић.
Прво суђење због бављења новинарством
Влада Радомировић, уредник портала „Пиштаљка“, каже да ће овим поступком према Џулијану Асанжу свако будуће залагање Велике Британије и Америке за слободу медија бити потпуно лицемерно.
„Што се тиче његове судбине, милим да је тај амерички притисак и спремност Велике Британије да уради све што Америка тражи толики да је просто сад остало само да га сачека затворска ћелија коју Америка припрема за њега. Асанж ће бити први новинар и то новинар који фактички нема никакве везе са Америком, јер је аустралијски држављанин, коме ће бити суђено због новинарства,“ истиче Радомировић.
Све ово, како каже, што је наведено у у оптужници против њега је само димна завеса да се прикрије то да Американци гоне једног новинара, односно издавача медија, за разоткривање њихових злочина.
„То је заиста једна ужасна порука свим новинарима који се труде да открију оно што владе широм света покушавају да сакрију,“ закључује наш саговорник.
Из Викиликса је саопштено да ће се Џулијан Асанж жалити на одлуку о екстрадицији, као и да то није крај борбе, већ почетак нове правне битке.
Првобитно је британски суд донео одлуку да Асанж не би требало да буде депортован, наводећи да проблеми са менталним здрављем Асанжа значе да ће бити у ризику од самоубиства, ако буде осуђен и задржан у максимално обезбеђеном затвору.
Прети му затворска казна од 175 година
Одлука је преиначена након што су САД пружиле пакет уверења, укључујући и залог да би Асанж могао бити пребачен у Аустралију на издржавање казне.
Асанж сада може да уложи жалбу на одлуку Високог суда у Лондону који мора да дâ одобрење за наставак спора. На крају, може да тражи да се његов случај изнесе пред Врховни суд Уједињеног Краљевства, али ако жалба буде одбијена, Асанж мора бити изручен у року од 28 дана.
Асанж је у британском притвору од 2019. године, када му је Еквадор укинуо азил. Тужилаштво у САД је оптужило Асанжа по 17 тачака оптужнице а једна од тачака је да је злоупотребио употребу компјутера око публикације „Викиликса“, у којем је пре једне деценије објавио војне и дипломатске документе.
За те оптужбе прети му потенцијална казна од 175 година затвора.