Тим истраживача са Универзитета у Делхију открио је 10 јаја међу којима је и јединствено јаје које указује да су се врсте у Индији размножавале попут птица.
Јаја су откривена у Националном парку фосила диносауруса и припадају врсти титаносауруса, групи сауроподних диносауруса. Утврђено је да се јаја налазе једно у другом (јаје са више љуски).
Налази открића објављени су у часопису „Сајентифик рипорт“.
„Откриће oваквог јајета из гнезда диносауруса титаносауруса сугерише да је њихова морфологија јајовода била слична оној код птица, отварајући могућност за секвенцијално полагање јаја у овој групи сауроподних диносауруса“, наводе истраживачи у свом научном раду.
Први докази о врстама титаносауруса у региону Дар објављени су 2007. године, и од тада на овом подручју трају конзерваторски радови.
Тим научника сада је пронашао 52 гнезда сауропода титаносауруса у близини националног парка током ископавања.
Палеонтолози су рекли да је понашање диносауруса које личи на оно код птица уочено у фосилним записима диносауруса у виду изградње гнезда и доказа о родитељској бризи, посебно код изведених теропода, док су други диносауруси, као што су хадросауруси и сауроподи, проводили своје време градећи заједничка гнезда.
Јаја су пронађена у пешчаном кречњаку, а у међувремену, током вишеструких теренских радова које су спровели научници у областима Баг-Кукши у округу Дар , идентификовано је 108 гнезда титаносауруса, који су укључивали нетакнута, изолована јаја и неколико фрагмената љуске јајета, преноси РТС.