Открио нам је легендарни дефанзивац Црвене звезде и бројне друге закулисне радње, попут пуштања гаса у свлачионицу у којој су били смештени легендарни „Чича“ у то време селектор Миљан Миљанић и репрезентативци Југославије.
Југославија је на правди Бога опљачкана на Светском првенству 1982. године. Дански крвник у оделу - Хенинг Лунд Соренсен досудио је непостојећи једанаестерац за домаћина, с обзиром на то да је прекршај Велимира Зајеца био ван казненог простора.
Ипак, правда је била на страни „плавих" јер је Хуанито промашио пенал, али је он поновљен јер се голман Драган Пантелић кретао пре његовог извођења. Погодио је из поправног, чиме је анулирана предност Југославије и гол Ивице Гудеља.
Четрдесет година касније „рана“ је зарасла, али и даље боли на промену времена. То је за Спутњик из прве руке потврдио Златко Крмпотић којег смо прекинули током партије карата са другарима.
„Баш ме је син јутрос подсетио да је на данашњи дан пре 40 година била највећа пљачка у историји Мундијала. И јесте! То је тачно, то је истина... Друга су то времена била, тада је могло тако да се делује, поступа. А, данас, данас имамо ВАР и такве ствари не би прошле. Засигурно“, почиње разговор Крмпотић.
Дочарајте нам како је заиста то изгледало, играти против домаћина Шпаније, водити, а онда вам нека „виша сила" све одузме.
„Није ту био само тај споран пенал. 'Свирао' је за њих, видело се то. Нама аут није свирао, а њима све што је било на граници. Прву утакмицу одиграли смо нерешено против Ирске, а онда је уследио чувени двобој са Шпанцима. Повели смо, да би се онда десило шта се десило. Зајец је поставио ногу на 18-19 метара, није он ишао у Алонса, већ је овај пао преко његове ноге, а дански судија показао на белу тачку. Што се тиче поновљеног пенала, ту и могу да се сложим да је било померања и изласка са црте.Скандал се догодио на полувремену, пуштен нам је гас у свлачионицу и нисмо могли да одржимо састанак. Пуштен је лукаво кроз вентилациони отвор и Миљан је видео да је враг однео шалу. Изашли смо напоље, на степенице и ту смо одржали састанак. То у данашње време не би могло да се деси, таква бламажа. Морали смо да побегнемо из свлачионице", сећа се Златко немилих догађаја са Мундијала у Шпанији и додаје да је утакмица требало да буде регистрована службеним резултатом у корист Југославије.
На крају је „фурија" осокољена подршком Данца Лунда Соренсена, који је демонстрирао класично „домађинско суђење“, успела преко Енрикеа Суара средином другог полувремена да дође до тријумфа.
Али, ту бруки и срамоти није био крај. Већ тек почетак. Нажалост... Југославији је било пресуђено ван терена. Без шансе да утиче на коначни расплет. Јер, други су тако одлучили.
„Шпанија ни пре, ни касније, није имала лошију генерацију, док смо ми имали баш добру репрезентацију. Били смо први у квалификацијама испред Италије. Кажем, Шпанци никад слабији и ту је била наша велика шанса да их добијемо и да прођемо, али нам судије нису дале. У последњем колу групне фазе 'тукли' смо Хондурас и одрадили што је до нас. Шпанија је играла са Ирском и ту су нам сви резултати осим победе Ирске 1:0 водили у нокаут фазу. Могло је и 2:0 за Ирце и 3:1 за Шпанце, само не 1:0 за Ирску. А гле чуда, баш тако се завршио меч, да би на крају две поменуте репрезентације прошле, а ми испали. Утакмице нису одигране у исто време. Прво смо ми добили Хондурас, па су касније на терен изашли Шпанци и Ирци који су славили голом Армстронга. У данашње време то не би могло тако јер се зна да се игра све у истом термину када је последње коло. Срамно је како се све издешавало и заиста је оно што се нама догодило у Шпанији 1982. године највећа пљачка у историји фудбала", констатовао је Крмпотић који је дејствовао крај десне аут линије током Мундијала.
Крмпотић се још једном осврнуо на свесрдну помоћ коју су имали Шпанци од стране судија.
„Нико ништа судијама није морао да говори кога треба да 'искасапе'. Ти арбитри који су наводно били најбољи вечито су утицали на резултат и учествовали су у дискутабилним ситуацијама, где су протежирани фаворити. Као и на СП у Кореји, као и када је Марадона дао гол руком. Као што тимови у Лиги шампиона имају подршку судија неретко. Ето, само два тима са Истока - Звезда и Стеауа су освојиле Куп шампиона, то све говори о фаворизовању великих и богатих", јасан је Крмпотић који се недавно вратио из Алжира где му је истекао уговор.
За крај смо сачували питање како Крмпотић 'види' Пиксијеву Србију и шта јој прогнозира на Мундијалу у Катару крајем године.
„Мислим да имамо јако добар избор играча, да је доста слична прича као наша из 1982. Треба повлачити праве потезе у право време, када ће ко га игра. Коме дати шансу. Ако то буде било како треба и уколикo атмосфера буде на нивоу, имамо велике шансе да догурамо до полуфиналa. Имамо добру репрезентацију која може да игра са свима. Не могу да нам се понове Холанија и Аргентина, па да примимо пет или шест голова. Можемо да се носимо са свима, не плашимо се да храбро уђемо у утакмицу", закључио је Златко Крмпотић у разговору за Спутњик.