СРБИЈА

Петковић из Брисела: Отворили смо пут за разговор о формирању ЗСО, нисмо предали Валач

Усвојили смо мапу пута о реализацији Споразума о енергетици из 2013. године, па ће овај споразум коначно и почети да се примењује. Након овог договора, отворен је пут за разговор о формирању Заједнице српских општина, а то је пренео и представник Европске уније за дијалог Мирослав Лајчак, рекао је Петар Петковић, представник делагације Београда.
Sputnik
"Имајући у виду да је Приштина годинама одбијала да разговара о енергетици и о важним деловима споразума, не само да смо натерали Приштину да разговара већ смо се и договорили о многим важним питањима за живот наших људи на северу КиМ", поручио је Петковић у Бриселу.
Ова мапа пута, како је објаснио Петковић, представља сет корака, рокова и одговорности једне и друге стране који почињу да теку оног тренутка када Електросевер добије лиценцу за снабдевање.
"Оно што је посебно важно, Електросевер је добио и могућност да пружа дистрибутивне услуге, то је важно и током свих ових састанака у Бриселу Приштина је то одбијала да пружи", рекао је директор Канцеларије за КиМ, наводећи да је то договорено на састанцима у Истанбулу.
Тако ће Електросевер моћи да пружа важне услуге, попут издавања рачуна, наплата, одржавање мреже и повезивање потрошача.
"То је много важно јер имамо самосталност у снабдевању електричном енергијом на северу КиМ. Овим договором смо сачували мир и стабилност, успели смо да осигурамо нормално снабдевање потрошача електричном енергијом. Решићемо и бројна питања у вези са рестрикцима, слаб напон електричне енергије и крећемо у обнову инфраструктуре јер због њене дотрајалости део струје није стизао до потрошача", рекао је Петковић.
Додао је да је посебно важно да након издавања лиценце треба да уследи потписивање споразума са КЕДС и КОСТТ, давање кода Елекстросеверу који ће тада бити оперативан за снабдевање потрошача електричном енергијом на северу Косова.
"Чули смо да су у Приштини покушавали да застраше грађане наводећи да ће морати да плаћају некакве дугове за струју. Међутим, све правне обавезе за сваког потрошача на северу КиМ почињу да теку од оног тренутка када потпишу уговор са Електросевером. Нико пре тога не може ништа да наплати никоме", поручио је директор Канцеларије за КиМ.
Наводи и да, добијањем дистрибутивних услуга, и са чињеницом да ће из централне Србије поново долазити струја до севера, да ће постојати заокружен систем снабдевања струјом.
"У самој мапи пута, на крају, наводи се и то, да ће се у потпуности поштовати споразуми из 2013. и 2015. године. Чини ми се да смо овом мапом пута додатно појачали те енергетске споразуме па са правом могу да кежем да смо направили добар договор, али то не говорим са еуфоријом јер чекам реализацију", додаје Петковић, преноси Косово онлајн.
СРБИЈА
Београд и Приштина постигли нови договор у Бриселу, Лајчак објавио документ /фото/

"Нисмо предали Валач"

Најавио је и да ће се пратити сваки корак имплементације ове мапе пута, односно, да ће Петковић, представници Канцеларије за КиМ, Министарства енергетике и ЕПС, бити присутни и решавати сва важна питања како би се све спровело како је договорено.
"Наши људи могу да буду мирни и спокојни јер приштинска власт нема никакав аргумент да упада у Валач и да насилно заузима ту важну станицу, да ће да искључује потрошаче са севера да немају струје. То више није могуће јер ће Електросевер да буде задужен за снабдевање струјом севера КиМ", казао је Петковић.
Он је показао два писма која представљају пакет договора о енергетици. Прво писмо је гаранција Мирослава Лајчака у коме јасно стоји да ће Електросевер бити трајно присутан у Валачу и да свака активност, поправка мреже или нешто друго коју ће спроводити КЕДС или КОСТ бити могућа само уз сагласности и присуство Електросевера.
"Нисмо предали Валач, то је изузето из споразума, нисмо се ни дотакли питања имовине. Много је важно да то знају наши људи. О томе ће тек бити дискутовано у оквиру дијалога", наводи Петковић.
Додао је да нико не може да прети да ће да упада у Валач јер ће тамо трајно бити присутан Електросевер.
Такође, како наводи, Електросеверу је писмом признат статус оператора.
Други важан папир су, како наводи, гаранције енергетске заједнице да оно што смо договорили са КЕДС у Истанбулу јесте у регулаторном оквиру и то ће се поштовати када буде потписиван споразум са КЕДС.
"Најважније је да ће Електросевер моћи да пружа све услуге у вези са снабдевањем потрошача електричном енергијом", закључио је Петковић.
Сада се показало, како је додао, да Београд који све време преговарао показао чврстину и одлучност.
"Договорено је доста тога доброг за наш народ. Изборили смо се за то да имамо нашу компанију за снабдевање нашег народа струјом. Притом смо одржали мир и стабилност", наводи он.
Иако косовски премијер Аљбин Курти, како каже Петковић, говори да Београд неће да разговара и да није конструктиван сада се показало све супротно.
Постигнути дговор веома је важан, како додаје, у ово доба када нам предстоји још већа криза када су у питању енергенти, а нашим грађанима је обезбеђено сигурно снабдевање струјом.
"Имамо две гаранције уз мапу пута и то је пакет договора о енергетици који је данас закључен у Бриселу. Ја ћу бити присутан на терену, објаснићу народу да је овај споразум закључен у нашу корист. Коначно смо стигли до те тачке да почињемо да спроводимо договорено", изјавио је директор Канцеларије за КиМ.
Данас ће у Бриселу, како је најавио, бити настављављени преговори о другим важним питањима: о несталима, регионалној сарадњи, достављању лекова из централне Србије и безбедности Срба.
"Договор је да се разговара о спровођењу првих шест тачака Бриселског споразума које укључују формирање ЗСО. То је договорено прошли пут на састанку у Бриселу, када је (Бесник) Бисљими рекао да након усвајања мапе пута о енергетици почиње разговор о формирању ЗСО. То је оно што је за нас много важно", поручио је Петковић.
СРБИЈА
Шта је договорено данас у Бриселу у девет тачака
Коментар