НАСА се нада да ће имати дизајн за „површински систем фисије“ који ће бити спреман за лансирање до краја деценије. Џон Вагнер, директор Националне лабораторије ДОЕ у Ајдаху, рекао је да је пројекат „веома остварив први корак ка успостављању нуклеарне енергије САД на Месецу“.
Сваки од три дванаестомесечна уговора вредан је пет милиона долара и финансираће почетне концепте дизајна за систем фисионе енергије од 40 киловата, са захтевом да траје најмање 10 година у немилосрдном окружењу Месеца. Ако се успешно покажу на површини Месеца, реактори би могли да се користе за евентуалну мисију на Марс, саопштила је НАСА.
„Развијање ових раних дизајна ће нам помоћи да поставимо основу за покретање нашег дугорочног људског присуства на другим световима“, рекао је Џим Ројтер из Дирекције за мисију свемирске технологије НАСА.
„Фисијски системи су релативно мали, лаки и могу да обезбеде „континуирану снагу без обзира на локацију, расположиву сунчеву светлост и друге природне услове животне средине“, саопштила је свемирска агенција. НАСА се такође нада да ће добити „критичне информације“ из нуклеарне индустрије које би могле довести до развоја система атомског погона за мисије истраживања дубоког свемира, преноси РТ.
Уговори су део програма „Артемида“, америчке иницијативе за повратак на Месец. Добио је име по сестри близнакињи Аполона, грчког божанства по коме је назван први амерички снимак на месец. Првобитни планови су предвиђали да се прво слетање обави 2024. године, али је прошле године НАСА рекла да више није на путу да то постигне, наводећи недостатак средстава.
У марту је НАСА објавила план да спусти људе на Марс до 2040. Мање од недељу дана касније, морала је да откаже тестирање свемирске летелице „Артемиде“ због техничких проблема.