„У Немачкој многи сматрају да већина земаља подржава Украјину, али то је далеко од истине“, пише аутор чланка Стефан Ост.
Како је приметио, антизападни блок који представља БРИКС шири свој политички и економски утицај.
Док Западно оријентисана Г7 представља популацију од 771 милион људи, више од три милијарде живи у седам земаља које се супротстављају Сједињеним Америчким Државама и Европи, истиче се у тексту.
Аутор сматра да ће економске везе БРИКС-а ће само јачати.
„Русија је постала главни добављач ђубрива за Бразил који је са своје стране други извозник меса у свету. На руским путевима расте број кинеских аутомобила, а индијски ланци супермаркета отвориће своје филијале у овој земљи“, наглашава аутор.
Истовремено, ове државе уједињује и одбацивање идеје супериорности и западних вредности, закључује аутор текста.
Прошле недеље завршен је 14. самит БРИКС-а којим је председавала Кина. Самиту су присуствовали председник Русије Владимир Путин, индијски премијер Нарендра Моди, председник Бразила Жаир Болсонаро и председник Јужне Африке Сирил Рамафоса. Самитом э председавао кинески председник Си Ђинпинг.
Кинески министар спољних послова Ванг Ји је средином маја рекао да кинеска страна предлаже да се покрене процес проширења БРИКС-а. Према његовим речима, то ће помоћи да се демонстрира отвореност и инклузивност организације, одговори на очекивања земаља у развоју, повећа репрезентативност и утицај органияциэ и пружи већи допринос очувању мира и развоја.