„Русија представља најглавнију и директну претњу по безбедност савезника кад су у питању мир и стабилност у евроатлантској зони“, наводи се у документу.
Поред наведеног, на самиту су усвојена следећа саопштења и одлуке:
- НАТО жели да одржи комуникацију са Русијом ради смањења ризика, али Москву више не сматра својим партнером;
- Снаге НАТО-а на Истоку биће појачане: осам батаљона постаће бригаде, а снаге реаговања биће повећане са 40 до 300 хиљада војника;
- НАТО не тежи конфронтацији и не представља претњу по Русију, али унапређује своје могућности у циљу њеног обуздавања;
- НАТО планира да јача сарадњу са партнерима у области Индијског и Тихог океана;
- Проширење НАТО-а је историјски успех Алијансе;
- Чланице НАТО-а договориле су се да повећају своје војне буџете за више од 2 одсто бруто домаћег производа;
- Алијанса сматра да су њена највећа безбедносна гаранција стратешке нуклеарне снаге, посебно Сједињених Америчких Држава;
- Зближавање Кине и Русије противречно је интересима Алијансе;
- Кина покушава да подрије постојећи светски поредак, контролишући светску логистику и економију;
- Лидери НАТО-а званично су позвали Шведску и Финску да се придруже Северноатлантском савезу;
- Одобрен је пакет помоћи Украјини који подразумева: модернизацију одбрамбене индустрије земље, убрзање испорука несмртоносног оружја Кијеву и повећање сајбер заштите;
- Одлучено је да се појача политичка и практична подршка Босни и Херцеговини, Грузији, Молдавији и другим партнерима.
Раније је генерални секретар Северноатлантског савеза Јенс Столтенберг објаснио да нови концепт узима у обзир чињеницу да се „свет кардинално променио од времена усвајања претходног документа у Лисабону 2010. године. НАТО не представља претњу по Русију“.
У претходном концепту говори се о намерама развијања стратешког партнерства са Русијом у областима као што су контрола наоружања, борба против тероризма, трговина дрогом.
Стратешки концепт НАТО-а је кључни документ Алијансе. Он одражава вредности НАТО-а, циљеве организације, а садржи и колективну процену безбедносне ситуације.
Москва је више пута саопштавала да је НАТО усмерен на конфронтацију. Како је истакао портпарол Кремља Дмитриј Песков, даље ширење блока неће донети већу безбедност Европи, Раније је из Министарства иностраних послова Русије саопштено да Москва остаје отворена за дијалог са НАТО-ом, али на равноправној основи, при чему Запад мора да одустане од планова за милитаризацију континента.