Са становишта хелиоцентричног приступа, Земља као планета нема никакво наелектрисање, односно њено наелектрисање је нултог потенцијала. Нулти потенцијал Земље захтева потпуно другачије разматрање услова када су у питању електрична пражњења у атмосфери.
То је једини потенцијал који омогућава појаву позитивних и негативних електричних пражњења (позитивне и негативне муње). Знамо да у атмосфери постоје електронски и протонски слојеви. Међутим, при разматрању електричних пражњења потребно је увести још један електронски слој, који ћемо назвати привремени, а јавља се као последица удара честица Сунчевог ветра, за време олуја, у доње слојеве атмосфере.
Електрична пражњења се тако могу јавити између слојева различитог наелектрисања. Електрична пражњења између привременог електронског слоја и површине Земље су електронске муње и оне су негативно поларизоване.
Код великих протонских енергија, није редак случај да се електрична пражњења јаве између протонског слоја и површине Земље и тада су муње позитивно поларизоване. Ово се дешава када привремени електронски слој није компактан.
Фактор ризика по здравље људи
Електромагнетно загађење средине за време олујних метеоролошких услова - јонизација ваздуха постаје фактор ризика по здравље људи који се налазе у непосредној околини громобрана.
Да би се заштитило здравље људи неопходно је код сваког громобрана извршити заштиту од јонизујућег зрачења, постављањем гвоздене решетке-мреже око објекта који се штити, пише heliometeosinfo.