„Ако сте кардиоваскуларни болесник и планирате путовање, неопходно је да се придржавате следећих правила: Унапред се постарајте о сталној терапији, понесите са собом 2-3 пута већу количину лекова него што ће трајати ваше путовање. У случају дугих летова, неопходно је обавезно устати и шетати по кабини, пити довољно течности, обавезно узимати преписане лекове, избегавати употребу алкохола. Ако сте недавно имали акутно обољење или операцију на срцу и крвним судовима, посаветујте се са лекаром. Приликом планирања путовања, унапред се информишите о нивоу физичке активности на рути, могућношћу одмарања у хладовини, обавезно понесите са собом залихе пијаће воде“, рекла је Лебедјева.
Према њеним речима, кардиоваскуларне болести су једне од најчешћих међу одраслом светском популацијом, на пример, од артеријске хипертензије у Русији болује око 40 одсто одраслог становништва. Последњих година приметна је тенденција у појављивању ових болести у млађим годинама, што је условљено ритмом живота и исхраном људи у мегаполисима.
„Због тога је посебно важно повремено контролисати свој кардиоваскуларни систем. Што раније буду откривена било каква одступања, успешније се могу излечити и минимизирати штета. Многе неправилности, када се открију у раном стадијуму, могу бити излечене чак само променом начина живота, исхране. Али, најважније је да их је потребно открити, а не приписивати неке симптоме врућини, умору и тако даље“, испричала је кардиолог.
Докторка је додала да неке неправилности у раду кардиоваскуларног система у раној фази, када их је могуће боље и ефикасније лечити, могу бити потпуно асимптоматске.