„Пилот верзија децентрализованог система за размену међубанкарских финансијских порука спремна је за тестирање и може се користити у банкама“, наводи се у извештају.
Пројекат је разрадио Центар за компетенцију Националне технолошке иницијативе (НТИ) „Технологије дистрибуираних регистара“ Државног универзитета у Санкт Петербургу (СПбГУ).
Резултати тестирања оптерећења показују да систем показује веома добре резултате. Пројектована брзина достиже пренос више од 25.000 порука у секунди на једном чвору. Притом, постоји могућност даљег ширења, рекао је технички директор Центра за компетенцију НТИ СБбГУ Александар Кирејев.
Домаћи СВИФТ не користи класични блокчејн, него трослојну архитектуру. Због тога је систем у могућности да се шири и да повезује велики број нових корисника, прецизирано је у саопштењу. Такође се наводи да је немогуће да се створе ограничења или да се нека земља или банка искључе из система, јер сваки корисник има иста права и могућности.
Програмери истичу да размена међубанкарских финансијских порука употребом блокчејн технологија омогућава да се створе безбедни и поуздани услови за све учеснике. Нови децентрализовани међубанкарски систем за размену финансијских порука доступан је банкама за тестирање.
Према томе, Русија би могла да добије још један аналог система СВИФТ, сада заснованог на блокчејну. То ће бити још једна опција као допуна Систему за пренос финансијских порука (СПФС) Банке Русије који већ функционише. Он броји већ 70 страних организација из 12 земаља.