Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
На агенди Радне групе за тероризам Савета ЕУ, о којој почиње расправа, нашао се и предлог забрана које би могле да буду наметнуте одређеним „екстремистичким субјектима" из земаља Западног Балкана.
Сметају симпатије према Русији
У предлогу, који је припремила Чешка као председавајући Саветом ЕУ а у који је Танјуг имао увид, оцењује се да је исламски екстремизам и даље највећи изазов за безбедност региона, али и да многи покрети крајње деснице имају јаку аверзију према НАТО и ЕУ, а са друге стране јаке симпатије према Руској Федерацији.
„Један од разлога за појачано неповерење према Западу су јаке везе које је Русија остварила с православном популацијом у региону", констатује се у документу.
Владимир Добросављевић, политички аналитичар, објашњава да је циљ овог документа очигледно „дисциплиновање јавног простора“ на Балкану због конфликта у Украјини.
„Свака врста показивања симпатија и емпатије према Русији и руском народу треба да буде де факто покривена, односно, стављена ван закона. Фактички да буде проскрибована,“ објашњава Добросављевић.
Идеолошка цензура либералне Европе
Наш саговорник истиче да је увек чудно кад једна наднационална структура каква је Европска унија, која се базира на либералним вредностима, крене да се бави једном врстом цензуре.
„И то оном врстом идеолошке цензуре која је била карактеристична рецимо за комунистички блок који је изгубио у Хладном рату. У том смислу, не треба заборавити да су баш у време тог Хладног рата на Западу постојале и слободно функционисале неонацистичке групе као и прокомунистичке и тада никоме није падало на памет да се оне забране,“ подсећа саговорник Спутњика.
Међутим, додаје Добросављевић, услед геостратешких промена, ЕУ и њени западни савезници на сваки начин покушавају да дисциплинују све, по њиховој процени, потенцијално слабе безбедносне карике.
„Тако и овај наш простор који великим делом чини православно становништво. У том смислу они покушавају да проскрибују сва православна братства или политичке и идеолошке групације које гаје сарадњу или контакте са сличним групацијама у Русији, Белорусији и неким другим православним земљама. Дакле, они желе да на неки начин њих ставе ван закона и да се то сматра чином који је недопустив и који на неки начин мора да доживи политичке осуде,“ истиче Добросављевић.
Боље да санкционишу тероризам на дарк и дип интернету
У поменутом документу истакнуто је такође и да овакве групу делују врло активно путем интернета и социјалних и друштвених мрежа „са циљем ширења пропаганде и успостављања контаката у иностранству“, што може да доведе до дестабилизације. Коментаришући ову констатацију, Добросављевић каже:
„Ако гледате на такав начин, на интернету, поготову на дип вебу или дарк вебу имате гомиле екстремних група - од терористичких, трговаца оружјем, белим робљем, наркотицима па до разних сексуалних услуга итд. Дакле, ту имате много више простора да забрањујете и да се борите против таквог вида организовања него што ћете се борити против неког православног братства које дели иста верска убеђења са људима из Русије и Белорусије и који имају исти религиозни поглед на свет,“ закључује наш саговорник.
У документу Радне групе за тероризам Савета ЕУ која се бави овим нацртом предлога наводи се и да се Русија представља као заштитник „одређених нација“ и “православних група“ на Западном Балкану, уз оцену да су неке присталице крајње деснице и крајње левице у региону „највероватније на руској страни“ када је реч о рату у Украјини.