Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
„Од праћених бродова, њих једанаест који су раније превозили иранску нафту, од априла превозе руску нафту и производе, што износи шеснаест испорука у овом периоду“, наводи се у објави.
Према речима аналитичара „Вортекса“ за тржишта сирове нафте Армена Азизјана, како све више компанија престаје да превози руску нафту и нафтне деривате, они који су упознати са трговином сировинама у условима санкција, наставиће да користе своје танкере за превожење руске нафте на исток.
Како је прецизирано, већина бродова који су почели да превозе руску сировину припада типу „Афрамакс“ и могу да превезу 730 хиљада барела нафте. Истовремено, међу њима постоје и велики танкери, који могу да приме и око два милиона барела црног злата.
Према „Блумбергу“, због тога су испоруке из Русије порасле до 250 хиљада барела дневно у првој половини јула, што је за 170 хиљада барела дневно више, него у априлу.
Према подацима кинеске царине за јун, које је јуче објавила агенција Ројтерс“, Русија други месец заредом остаје највећи извозник нафте у Кину.
Наводи се да је Кина у мају повећала увоз руске сировине за 55 процената на годишњем нивоу, и отприлике за четвртину у поређењу са априлом. Као резултат тога, месечни обим испорука од 8,42 милиона тона је постао рекордан, што је омогућило Русији да потисне Саудијску Арабију са првог места међу добављачима нафте у Кину.
У јуну је увоз руске нафте, укључујући цевоводом „Источни Сибир — Тихи океан“ и морске испоруке, износио 7, 29 милиона тона, што је скоро десет процената више, него пре годину дана, иако је ниже од мајског рекорда.
Након почетка специјалне операције Русије у Украјини, западне земље почеле су да уводе бројне санкције Москви, а нарочито на руске енергенте. Тако, шести пакет санкција Европске уније предвиђа увођење постепеног ембарга на увоз руске нафте. Мере такође укључују забрану осигурања бродова, који превозе руску нафту.