Подкаст

Сагоревањем отпада до зелених киловата | Енергији Спутњика

Електропривреда Србије разматра могућност коришћења припремљеног отпада као додатног горива при производњи електричне и топлотне енергије у термоелектранама.
Sputnik
Реч је о гориву произведеном углавном од неопасног дела комуналног отпада. Питање збрињавања отпада са депонија у Србији још није решено, а отпад би могао бити веома употребљив као обновљиви извор за производњу зелене енергије.
ЕПС је расписало је тендер за израду инвестиционо-техничке документације косагоревања алтернативних горива у термоелектранама ТЕ Никола Тесла и Костолац Б.
Бенефити овог пројекта су бројни. Пре свега би се са депонија уклонио отпад, уз поштовање принципа заштите животне средине, а биће смањене и емисије штетних гасова које се производе сагоревањем угља – лигнита са домаћих копова. Истовремено би се смањила потрошња угља, кога сада нема довољно за производњу потребних количина електричне енергије. Овај принцип замене фосилних горива отпадом користи се у свету, не само у термоелектранама већ и у цементарама.
О економским и еколошким предностима сагоревања отпада, као и како и када би то могло бити примењено у Србији у емисији „Енергија Спутњика“ разговарају Јелица Путниковић и проф. др Александар Јововић са Машинског факултета у Београду.
Енергија Спутњика“ је емисија портала и радија Спутњик коју води Јелица Путниковић, стручњак за енергетику.
Теме су махом везане за енергетику и економију, локалног и глобалног карактера, а гости су стручњаци у својим пољима. Емитује се сваког понедељка у 21.00.
Пратите Спутњик и на летовању

Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com

Коментар