Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Демократе подсјећају како су свих претходних година принципијелно саопштавали да им је прихватљив сваки садржај Темељног уговора који усагласе СПЦ и Влада, те да су још прије мјесец дана поздравили чин усаглашавања Темељног уговора између двије стране.
„Самим тим, поздрављамо и чин потписивања којим је и формално стављена тачка на оно што је у највећој мјери започела и припремила 42. Влада и што произилази из измијењеног Закона о слободи вјероисповијести који је основ и темељ уређења ових питања. Темељни уговор као формално-правно питање се непотребно издизало и злоупотребљава у политичке сврхе са различитих страна, што је супротно очекивањима грађана да то донесе потребну равноправност и бољу заштиту вјерских слобода, а не политичке поене било коме“, навели су из Демократске Црне Горе.
Добро је да је то питање, како су истакли, апсолутно завршено „и да више не може бити на столу“.
„А и овим путем истичемо да је убједљиво најважније питање и кључ рјешавања вјерских питања на задовољство свих традиционалних цркава и вјерских заједница измијењени Закон о слободи вјероисповијести који је усвојен на чувеној децембарској сједници Скупштине Црне Горе 2020. године за вријеме предсједавања Алексе Бечића и који је снажно поздрављен од стране Парламентарне скупштине Савјета Европе, иако је цјелокупна јавност тада свједочила покушају опструкције усљед планске оставке једног посланика УРА-е, што је одлучним руковођењем Скупштине спријечено у складу са Уставом, Законом и Пословником. Подсјећамо да је касније ГП УРА гласала за разрјешење Алексе Бечића са мјеста предсједника Скупштине, иако је његово одлучно руковођење сједницом кључно допринијело усвајању иновираног Закона о слободи вјероисповијести“, саопштиле су Демократе.
Демократска Црна Гора сматра да је актуелна власт и Влада коју не подржава ни 3/4 посланика који су је изабрали, у којој се највиши званичници „чашћавају“ најтежим могућим квалификацијама, „својом антиевропском и антидемократском политиком правног насиља, блокаде институција и дијалога, примитивног реваншизма и политичког ћерања изгубила сваки могући легитимитет и доживјела потпуни политички крах ријетко виђен у историји друштвено-политичких процеса“.
„Демократска Црна Гора је прије мјесец дана закључцима на сједници Предсједништва дала шансу деблокади правосуђа и потенцијалном ресетовању односа међу побједничком парламентарном већином од 30. августа уз подношење оставке господина Абазовића, као човјека који је изгубио повјерење највећег броја политичких субјеката у земљи и творца модела и 42. и 43. Владе који су пропали. Међутим, на наш коректан приступ одговорено је блокадом процеса избора судија Уставног суда на Уставном одбору, одбијањем захтјева за вођење дијалога који би довео до 2/3 већине за избор чланова Судског савјета и једностраним утврђивањем листе кандидата ДПС-УРА-СНП, саопштавањем нелигитимног премијера на премијерском сату да нема намјеру да поднесе оставку и на крају јучерашњом изјавом господина Јоковића да се Демократе ништа не питају и да од њих ништа не зависи“, наводи се у саопштењу.
Демократска Црна Гора је, како кажу, „примила к знању наведена поступања и ставове“.
„Са жаљењем констатујемо да је на овакав начин одговорено на наш коректан приступ за разрјешење тешке и дубоке кризе у којој се земља налази, а свакако Предсједништво Демократа ће сагласно свему наведеном и ономе што буде познато у наредном периоду, када за то дође вријеме, заузимати ставове о даљим процесима“, наводи се у саопштењу Демократске Црне Горе.