Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Како је саопштено, долазак војника одвијаће се у фазама, а поновним враћањем Немачке у ту мисију, број земаља које учествују у европској војној мисији у БиХ повећан је на 20.
„Биће ангажовано максимално 50 припадника. Ново особље Еуфора ће обезбедити додатни капацитет у Главном штабу Еуфора и за Еуфорове тимове у кућама за везу и осматрање, које су на непристрасној основи ангажоване широм БиХ. ЛОТ куће су Еуфорова веза с локалним заједницама и локалним властима“, наводи се у саопштењу.
Како су нагласили, особље у ЛОТ-овима ће живети с локалним заједницама у којима служи и омогућиће да Еуфор има позитивне и важне везе с локалним и регионалним властима.
„ЛОТ куће ће такође омогућити прилику за грађане БиХ да имају контакт с Еуфором и тиме добити прилику за директан дијалог. Ово ангажовање је даља демонстрација посвећености ЕУ стабилној, просперитетној и европској будућности за све грађане у БиХ“, додаје се у саопштењу, пренео је портал „Независне“.
Портал напомиње да су се прошле седмице обратили Амбасади Немачке и Министарству одбране Немачке с питањем када ће бити упућени војници у БиХ, али су их обе институције упутиле на Еуфор.
Јехов Хауптбутсмен, портпарол војних мисија Бундесвера за Косово, Ирак и Јордан, само је рекао да ће до ангажовања војника доћи ускоро, али да ће о конкретним детаљима јавност бити обавештена путем Еуфора.
Он је подсетио да је Немачки Бундестаг 8. јула 2022. године изгласао мандат за ангажовање немачких војника у оквиру мисије Еуфор Алтеа.
Незванично, „Независне“ сазнају да је Ана Лена Бербок, министар спољних послова Немачке, приликом посете БиХ обавестила сва три члана Председништва и друге високе органе у БиХ о намери Немачке да се врати у Еуфор, као и да није било примедби ни са једне стране, а да су се одређене резерве и забринутости појавиле накнадно, тек након што је јавно објављена та информација, пренео је РТРС.
Како је објављено у усвојеном документу на страници Бундестага, циљ операције немачких припадника у Еуфору подразумева превазилажење етничких тензија, као и приближавање БиХ ка ЕУ и НАТО-у.
Војници који буду ангажовани ће, како је наведено, добити и упутства о употреби ватрене силе.
„Примена војне моћи од стране немачких оружаних снага ослања се на међународно право и биће додатно прецизирана кроз посебна правила. Она укључују ангажовање војне моћи у циљу властите заштите и заштите других припадника мисије Еуфор Алтеа, као и у случају пружања прве помоћи. Право на самоодбрану се подразумева“, додаје се у документу.
Као један од разлога за ову одлуку наведен је потенцијал за дестабилизацију БиХ, као и могуће отцепљење Републике Српске.