Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Шојгу је на отварању Московске конференције о међународној безбедности у оквиру војно-техничког форума „Армија 2022“ истакао да се наводима Вашингтона о неопходности нуклеарних подморница у Аустралији понавља ситуација са иступањем САД из Споразума о ликвидацијама ракета средњег и малог домета. Тада је то било мотивисано неопходношћу да се компензују напори Русије и Кине на стварању ракета са дометом, који је забрањен Споразумом.
Шојгу је истакао да ће се поново покренути трка у нуклеарном наоружању.
У току спајање са НАТО-ом
Министар је оценио да АУКУС има потенцијал да прерасте у војно-политички савез и да је учешће нуклеарних и ненуклеарних држава у заједничким вежбама о примени нуклеарног оружја у супротности са обавезама Споразума о неширењу нуклеарног оружја.
Према његовим речима алијанса АУКУС (између САД, Велике Британије и Аустралије) не скрива планове о прикључивању нових регионалних партнера, у току је спајање са НАТО-ом.
„Супротстављање Запада јачању мултиполарног света упоредо са Европом, најактивније се спроводи у Азијско-Пацифичком региону, где су САД почеле да уништавају постојећи систем регионалне сарадње на основу АСЕАН-а. Почетак тога означило је објављивање иницијативе АУКУС од стране САД, Аустралије и Велике Британије. Планови проширења тог партнерства, као и прикључења нових регионалних партнера се не скривају“, истакао је министар.
Он је истакао да се одвија спајање АУКУС-а са НАТО-ом, који је, са своје стране, објавио на самиту у јуну о претензијама на доминантну улогу у Азијско-Пацифичком региону.
„Истовремено, све земље НАТО удаљене су хиљаде километара од тог региона“, нагласио је он.
Запад жели неоколонијализам у Африци
Шојгу је још прокоментарисао да Запад жели да врати у Африку колонијални поредак путем војног притиска на суверене земље и пружањем подршке сепаратистичким и терористичким покретима.
Он је додао да Министарство одбране Русије жели да прошири сарадњу са афричким земљама у опбласти војно-техничке сарадње.
Министар се осврнуо и на посету председнице Представничког дома Конгреса САД Ненси Пелоси Тајвану, рекавши да је провокативна посета нови корак ка дестабилизацији ситуације у Азијско-Пацифичком региону.