Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Према његовим речима, бивша влада Кирила Петкова није Бугарској обезбедила никакве алтернативе „Гаспромовом“ гасу, с обзиром на то да су се договорили само о могућностима испоруке течног природног гаса (ТПГ), али нису пронашли терминал на којем би могла да се изврши испорука. Навео је, да ни Бугарска, ни Европа у наредним годинама немају много избора осим да купују руски гас.
„Другог гаса нема у окружењу, као што нема ни инфраструктуре која би могла да прими ТПГ“, изјавио је експерт у емисији Бугарског националног радија.
У наредним годинама европске земље могу да добију прилику да се ослободе зависности од руског гаса, јер су улагања у изградњу неопходне инфраструктуре већ почела, додао је Кујумџијев.
Експерт је коментарисао и протесте Бугара који се противе обнављању испорука од „Гаспрома“. У близини кабинета председника Румена Радева су се неколико пута одржале демонстрације. Демонстранти сматрају да је прекид односа са руском компанијом највредније достигнуће владе Петкова и позивају да се спречи издајничка одлука према Бугарској.
Кијумџијев је навео да Бугарска и даље користи руски гас, али га купује преко посредника у Турској и Грчкој.
„Шизофрено је да ми протестујемо против руског гаса, али га користимо по много вишим ценама“, изјавио је он и додао да сумња да ће „Гаспром“ нову владу сачекати раширених руку и дати јој гас, ако влада одлучи да обнови преговоре с компанијом.
Бивши заменик министра енергетике Бугарске сматра да је једина могућа одлука да се узме зајам, припреми новац за куповину скупог гаса и направи програм компензације гаса и за народ и за бизнис.
„Гаспром“ је крајем априла обуставио испоруке гаса Бугарској након што је Софија одбила да плаћа гас по новој шеми у рубљама. Према речима премијера Бугарске, пре обуставе испорука „Гаспрома“, земља је била 90 одсто зависна од руског гаса. Притом, према речима стручњака, Бугарска све време и даље добија руски гас – али преко посредника и са ценом вишом до 40 одсто.