Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Ставови социјалних партнера се ни после данашњег састанка, последњег у овом формату јер се од 1. септембра о минималцу преговара на нивоу Социјално-економског савета, нису приближили и свако је остао на свом ранијем становишту, рекао је Марковић Танјугу.
„Држава и даље сматра да би повећање требало да износи 14 одсто, што синдикати не могу да прихвате. Ми тражимо да повећање буде у два корака, па би једно требало да важи од септембра до краја године и њиме би се минималац изједначио са минималном потрошачком корпом, а у децембру бисмо преговарали о новој минималној цени рада која би била примењивана у следећој години“, рекао је Марковић.
Када је о послодавцима реч, они су, каже Марковић, сагласни са повећањем које предлаже држава, под условом да они немају трошак од тог повећања.
Влада Србије, према његовим речима, осим повећања минималца за 14 одсто, предлаже и повећање неопорезивог дела зараде на 12 одсто, односно са 19.300 на нешто више од 21.700 динара.
Социјални партнери - Влада Србије, синдикати и послодавци, имају рок до 15. септембра да се договоре о висини минималца за 2023, а ако не постигну договор, коначну одлуку донеће Влада Србије.