Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
„Споменик у граду Бжегу је 24. споменик од њих 60 који су били одређени за рушење. Демонтажа споменика је трајала неколико дана“, изјавио је портпарол Института за сећања на комунистичке символе Рафал Лекшевич.
У чланку се наводи да је то постао део још веће кампање пољског Института за сећање који је одговоран за ликвидацију комунистичких симбола.
Последњих неколико година је у Пољској уништено на стотине споменика погинулим војницима Црвене армије. Председник Пољске Анџеј Дуда је током лета 2017. године потписао измену закона о забрани пропаганде комунизма или било ког тоталитарног режима у називу објеката и зграда који се користе за јавну употребу. Према информацијама пољског Института закон о декомунизацији се тиче око 230 споменика Црвене армије.
Сличну кампању су имале и власти Литваније, Летоније и Естоније – у Виљнусу ће срушити споменик на гробљу Антакалис где се налази највеће гробље ослободилаца Литваније, у Летонији се већ неколико дана уништава споменик ослободиоцима Риге, а у Естонији је демонтиран тенк Т-34 у Нарви и још шест споменика у том граду.
Русија је више пута навела да неке европске земље покушавају да препишу историју. Руски председник Владимир Путин изјавио је средином децембра 2019.године да су се они, посебно Пољска са фашистичком Немачком договорили о томе да Москва има на располагању документе како су се водили преговори. Према руским политичарима, Европа није спремна да овај део своје историје призна.