Он овако коментарише ситуацију насталу договором некадашњих чланица те коалиције постигнутог у петак, а након пада владе Дритана Абазовића.
Како до политичке владе
„Уколико се формира на здравим основама, нема разлога да та политичка влада не траје наредне двије године. Међутим ријеч је о различитим партијама које треба да издрже притисак споља и да побиједе своје сујете и ситно партијске интересе, је су ваљда коначно схватили да само заједно могу направити нешто конкретно са чиме би народ био задовољан. Они морају престати са политичким препуцавањима на нивоу дјечијих, ти си први почео, не ја сам први то урадио, јер народ ће казнити такво понашање кад буде требало. Вријеме је за крупне ствари да се партијски интереси подреде државним, националним, општим“, истиче Дрецун.
Наш саговорник каже да би прво влада требало да се позабави економским проблемима, с обзиром на глобалну економску кризу која ће се одразити и на Црну Гору.
„Влада треба да се води интересима Црне Горе, дакле да поштује све обавезе преузете око пута ка ЕУ, али да не слуша сваког бирократу који дође из ЕУ и жели да нам држи лекције, да саставља владу, да кадрира по Црној Гори, а тај исти нема никакав ауторитет у својој земљи. Имамо примјер Мађарске: чланица је ЕУ, али не слуша сваки диктат који дође из Брисела. Иако се интимно не слажете са нечим, у политичком бирократском смислу, ви немате право да угрожавате националне интересе, и у политици се цијене дјела, а не ријечи“, каже Дрецун.
Он истиче да се ДФ много промијенио у последњих годину дана и да изјава како ће нова влада поштовати своје међународне обавезе указује да су свјесни како треба да се ради.
Ко може бити мандатар
Што се тиче будућег мандатара, наш саговорник каже да то треба бити личност која ће изазивати најмању могућу нетрпељивост у тој коалицији од десетак странака.
„Има и у политичком дискурсу и ван политике таквих људи у Црној Гори. Треба рећи да су политички субјекти побједници парламентарних избора ваљда схватили да је ово последња прилика да нешто направе и да немају права на грешку, ако направе грешку, дошло би до нове политичке прекомпозиције у Црној Гори“, закључује Дрецун.
Професор Саво Марковић каже за Спутњик да је јучерашњи споразум био оно што је очекивао народ Црне Горе од побједника на парламентарним изборима 30. августа 2020, али да јесте можда постигнут на пречац и да је био изненађење за многе.
Главни задатак – спријечити повратак ДПС на власт
„Вјероватно су све стране из парламентарне побједничке коалиције 30. августа 2020 схватиле да се са ДПС-ом не може правити влада, јер ко год је са њима био у власти прије или касније је нестајао са политичке сцене. Видимо да, као што пише у споразуму, главни задатак те нове, старе парламентарне већине, дакле и будуће владе, је да спријечи повратак ДПС-а на власт, да се настави борба против организованог криминала и корупције. Ту имамо још да се изабере Судски савјет и четири судије Уставног суда, али мислим да ће то ићи теже, јер ће се тешко обезбиједити двотрећинска већина у Скупштини“, сматра Марковић.
Он истиче да је најважније што ће влада бити изабрана од политичких партија које су побједнице августовских избора 2020. године, и по њему, то су први избори у Црној Гори, које власт није покрала.