Како се истиче у извештају, неопходан је споразум свих страна о стварању заштићене зоне око нуклеарке како би се избегла оштећења објекта.
„Међународна агенција за нуклеарну енергију препоручује да се одмах прекине са гранатирањем нуклеарке и околине да би се избегла даља штета и да би се осигурала безбедност за запослене и физички интегритет објекта у циљу безбедног и поузданог функционисања“, наводи се у извештају.
Иако пројектили који се испаљују нису довели до ванредне ситуације, гранатирање непрекидно угрожава нуклеарну безбедност, уз потенцијални утицај на критичне функције нуклеарке што може да има и радиолошке последице, истиче се у документу.
У извештају се наглашава да је потребно обуставити сва ратна дејства која могу да утичу на систем снабдевања струјом.
"Неколико пута је у потпуности или делимично долазило до прекида снабдевања струјом изван нуклеарке услед ратних дејстава у тој области. Агенција сугерише да се бек-ап систем снабдевања изван објекта обнови у складу са пројектом и да буде увек доступан, као и да буду обустављена сва ратна дејства која могу да утичу на снабдевање", наведено је у извештају.
Агенција, такође, сматра да је неопходно да се осигура поуздана комуникација између нуклеарке и свих спољних организација.
„Од почетка конфликта уочава се одсуство канала везе. Тај суштински недостатак само погоршава постојеће проблеме када је реч о подршци безбедном и поузданом функционисању нуклеарке уз постојећи надзор и осигуравању ефикасног режима реаговања на било који догађај у области нуклеарне безбедности на локалном, регионалном, националном и међународном нивоу“, истиче ИАЕА.
Због тога се указује на потребу да се осигурају поуздани и резервни канали везе, укључујући интернет и сателитске везе, са свим спољним организацијама.
Агенција наводи и да гранатирање нуклеарке може да доведе до оштећења важне опреме и неограничене емисије радиоактивних супстанци и због тога треба избегавати гранатирање које доводи у опасност безбедност нуклеарке.
Експерти агенције су, иначе, регистровали оштећења на нуклеарки, укључујући део за чување радиоактивног отпада и новог нуклеарног горива.
У извештају се још истиче да заинтересоване стране треба да преузму одговорност и дају допринос осигуравању ефикасних ланаца испоруке у циљу нуклеарне безбедности нуклеарке у свом условима, укључујући транспортне коридоре.
Подсетимо, мисија ИАЕА, на чијем је челу би директор Рафаел Гроси, посетила је прошле недеље Запорошку нуклеарку која је под контролом руских снага од марта иако функционисање објекта обезбеђује украјински оператер. Шеф делегације „Росатома“ и радници у Запорошкој нуклеарки показали су им делове електране који су оштећени приликом гранатирања украјинске војске.
ИАЕА затворила очи на чињеницу да су снаге Кијева гађале нуклеарку
Делегација ИАЕА је у извештају после обиласка Запорошке нуклеарке затворила очи на то што је украјинска страна гађала објекат, оценио је члан главног савета администрације Запорошке области Владимир Рогов.
„Мисија ИАЕА је у извештају затворила очи на то што су украјинске снаге гађале нуклеарку и удаљила се од својих службених дужности. Нема ниједног конкретног позива украјинској страни да прекине са нуклеарним тероризмом иако су мисији били предочени детаљни докази о умешаности терориста Зеленског у гранатирање нуклеарке“, рекао је Рогов за Спутњик.