НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Техника учења чувеног нобеловца: Научите било шта у четири једноставна корака

Вероватно сте били у ситуацији да имате још мало времена до испита, а да вам концетрација није на одговарајућем нивоу и да ништа не можете да запамтите. Колико год читали и мислили о томе, једноставно вам не иде од руке.
Sputnik
Фејнманова техника је ментални модел који је сковао добитник Нобелове награде Ричард Фејнман. Био је дубоко поштован због своје способности да јасно пренесе компликоване теме, као што је квантна физика, практично свима.
Дејвид Годстајн, аутор књиге „Фејнманово изгубљено предавање“, прича о томе да када би увидео да нешто са лакоћом и једноставношћу не може да се представи, Ричард Фејнман би сматрао да је проблем у самој информацији и да још увек није довољно испитана, пише „Национална географија“.
Ова техника учења је јасно представљена у биографији Џејмса Глајка из 1993. године „Геније: живот и наука Ричарда Фејнмана“. У књизи, Глајк објашњава метод у смислу како је Фејнман савладао своје испите на Универзитету Принстон.
„Фејнман је имао посебне свеске за ствари које не зна и не разуме. Реорганизовао је своје знање. Радио је и по неколико недеља растављајући сваку грану физике и тако све време пазећи на недоследности. Покушао је да пронађе суштинско језгро сваког субјекта“, рекао је Глајк.
Ово је био први део његовог процеса, али погледајмо сва четири корака:
1.
Изаберите тему коју желите да научите и почните да је проучавате. Запишите све што познајете на ту тему, а потом само додајте сваки пут када сазнате нешто ново.
2.
Претварајте се да предајете своју тему у учионици. Уверите се да сте у могућности да објасните тему једноставним изразима.
3.
Ако застанете, вратите се књигама. Недостаци у вашем знању треба да буду очигледни. Поновите проблематична подручја све док не можете потпуно да објасните тему.
4.
Поједноставите и користите аналогију. Поновите поступак док поједноставите језик и повежете чињенице, како бисте ојачали своје разумевање.
Фејнманова техника је савршена за упијање нових информација, за разумевање старих података, за памћење, или учење за испит. Како бисте ви користили ову технику?
Ово је 40 идеја које ће променити свет
ДРУШТВО
Трикови за боље памћење
Подкаст
Менталне мапе и технике ефикасног учења – како постати способњаковић модерног доба | Технограм
Коментар